Biküspit Kapak Ameliyatı Nedir?

Biküspit kapak ameliyatı nediri yanıtlamadan önce şu konuda bilgi vermemiz doğru olur. Biküspit aort, doğuştan üç yapraklı olması gereken aort kapağının sadece iki yapraklı olması durumudur. İnsan hayatında bazen hiçbir olumsuz etki yaratmadığı gibi bazen de ileri dönemlerde etkisi görülebilir.

Bu etkilerin başında çabuk kireçlenme gelebilir. 30-50 yaş arasında kireçlenme bir anda artış gösterebilir ya da kapakçıklar yumuşayarak deforme olur ve geriye kaçırır. Bu da kalbin büyümesine neden olur. Bu gibi durumlarda aort kapağının değiştirilmesi uygundur ancak bazı durumlarda değişim yerine aort kapak tamiri de yapılabilir. Ancak endokardit gibi farklı rahatsızlıklar geçirmiş olan kişilerde değişim kapak tamiri yapılması daha uygundur.

Biküspit aort kapak hastalığı tehlikeli midir?

Tedavi edilmeyen bir biküspit aort kapağı nihayetinde kalp yetmezliği semptomlarına yol açabilir. Bunlar nefes darlığı, yorgunluk ve şişmeyi içerir. Ayrıca, aort kapaktan aşağı yönde bir aort anevrizması gelişebilir ve kanama veya rüptüre yol açabilir.

Biküspit Kapak Hastalığı olanlar normal bir hayat yaşayabilir mi?

En şiddetli vakalarda, doğumda veya erken bebeklik döneminde semptomlar mevcut olduğunda, valfin cerrahi onarımı derhal yapılmalıdır. Diğer durumlarda, insanlar Biküspit kapak hastası olduklarını bilmeden tüm hayatlarına devam edebilirler