Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Bacak Damar Tıkanıklığı

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri

bacaklarda damar tıkanıklığı

Bacak damar tıkanıklığı olarak adlandırdığımız bacaklarda meydana gelen atardamar tıkanıklıkları da, kalp damar tıkanıklarına benzer belirtiler  gösterir. Ailevi sebepler, şeker hastalığı, sigara kullanımı, kan yağı ve kolesterol yüksekliği ve damar  iltihaplanması en sık karşılaşılan belirtiler arasındadır. Bu belirtiler genellikle baldır alt bacak,  diz ile ayak arasındaki bölgede ağrı şeklinde kendini gösterebilir.Ayrıca bacakta solukluk ve üşüme gibi ağrı dışı etkenlerde gösterebilir. Ayak damar tıkanıklığı bazen de belli bir mesafe yürüdükten sonra alt bacakta kramp ve ağrı meydana geldiği görülür.Sonrasında dinlenildikten sonra geçen bu belirtiler aynı mesafe kat edildiğinde tekrar meydana gelerek bacak damar tıkanıklığına dair belirtiler verebilir. İyileşmeyen ayak yaraları da genel olarak bacak damar tıkanıklığı belirtileri arasında gösterilebilir.

Yazı İçeriği

  1. Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri
  2. Bacak Damar Tıkanıklığı Risk Grupları
  3. Bacak Damar Tıkanıklığı Egzersizleri
  4. Bacak Damar Tıkanıklığı Ameliyatı
  5. Bacak Damar Tıkanıklığı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Bacak Damar Tıkanıklığı Egzersizleri

bacakta damar tıkanıklığı belirtileri

Bacakta meydana gelen ağrıların oluşmasını engelleyecek ya da oluşan ağrıları düzenleyebilecek ve gündelik yaşama en kolay adapte edilebilecek egzersizlerin en başında yürüyüş yapmak gelmektedir. Günde en az yarım saat kadar hafif ve orta tempoda yürüyebilmek sağlık standartınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Ameliyatı

bacak damar tıkanıklığı tedavisi ameliyatı

Atar damar tıkanıklığı ile kendini gösteren bacak damar tıkanıklığında hastaya ameliyatsız çözümler de sunulmaktadır. Bu damar tıkanıklığı küçük bir bölümü etkiliyorsa balon ya da stent gibi işlemler ile sonuç alınabilmektedir. Mesela kasıktan dize kadar olan alan gibi uzun bir alanı etkiliyorsa damar tıkanıklığına By-pass ameliyatı ile müdahale edilebilmektedir. Damar tıkanıklığına bağlı bacakta meydana gelecek kayıplara ve hasarlara müdahale etmek önem arz etmektedir. By-pass ameliyatı sırasında doktorun tercihine de bağlı olarak genellikle hasta uyanık olur ve lokal anestezi yöntemi tercih edilir. Operasyon sırasında uyanık olan hastayla yapılan işlemlerle ilgili bilgi aktarımı sağlanabilmektedir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Ameliyatı Sonrası

damar tıkanıklığı için spor

Ayak damar tıkanıklığı ameliyatı sonrası öncelikle hasta sigara kullanıyorsa tedavinin bütünü için ilk adım sigarayı bırakması gerekmektedir. Ameliyat sonrası kullanılması önerilen kan sulandırıcı ve damar açıcı gibi ilaçlarla beraber hasta düzenli bir şekilde takip edilmelidir.

Call Now Button
× Whatsapp