Minimal İnvaziv Nasıl Yapılır?

Yaşanan gelişmelere bağlı olarak cerrahi yöntemler arasında ön plana çıkan en önemli uygulamalardan biri minimal invaziv cerrahisidir. Minimal invaziv cerrahide, en küçük kesi ile giriş yapılarak, kemik ve dokulara zarar vermeden hastalığın olduğu bölgeye ulaşılması ve gerekli müdahalenin yapılması hedeflenmektedir. Bunun yanında minimal invaziv cerrahisi içerisinde yer alan laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahi uygulamaları birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.  Minimal invaziv cerrahisi, hem doktora hem de hastaya ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında birçok avantaj sunmaktadır

Ameliyat Süresi
1-2 saat
İyileşme Süresi
1-4 Hafta
Taburcu Süresi
2-5 Gün
minimal invaziv ameliyatı
https://dryavuzbesogul.com/wp-content/uploads/2024/05/minimal-invaziv-1.webp

Minimal İnvaziv Nedir?

Minimal invaziv cerrahi, halk arasında kapalı yöntem olarak bilinen küçük kesilerle yapılan ameliyatları ifade eden bir kavramdır. Minimal invaziv cerrahi ile açık cerrahi arasındaki başlıca fark giriş yöntemidir. Minimal invaziv cerrahide küçük kesilerle giriş yapılarak kemik ve dokulara zarar vermeden problemin olduğu bölgeye ulaşılması ve tedavinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bunun dışında hastalığın tedavisi için gerekli müdahaleler problemin durumu ve niteliğine göre ikisinde de aynı şekilde yapılmaktadır. Minimal invaziv cerrahiyle yapılan ameliyatlar açık cerrahiyle karşılaştırıldığında özellikle ameliyat sonrasında hastaya daha hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci kazandırmaktadır.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi Nedir?

Minimal İnvaziv kalp cerrahisi, halk arasında kapalı yöntem olarak bilinen göğüs ortadan yarılmadan küçük kesilerle yapılan kalp ameliyatlarını ifade etmektedir. Minimal kesilerle kalp ameliyatının yapılması, göğüs duvarının bütünlüğünü bozmadan yani sternotomi denilen göğsün ortadan yarılmasını uygulamadan, göğsün yanlarından kaburgaların arasından girerek gerek kalp kapağı değişimini yapmak gerekse koroner bypass ameliyatlarını kalp çalışırken yapmak demektir. Her birinin ayrı teknikleri vardır. Kalp kapakları için sağ koltuk altından mimimal kesilerle kalp ameliyatı yapılır. Koroner bypass ameliyatlarında, damar sayısına göre tek damarsa meme altından küçük 7-8 santimlik kesilerle bypass ameliyatı yapılır. Bazen iki damar olduğunda da sağın tersi sol taraftan yine koltuk altından iki damar bypass ameliyatı yapılabilir.

Kesi yapmadan kasıktan girilip kateter yardımıyla kalp kapağı ve bir takım kalp damar sorunlarına müdahale edilebilmektedir. Bunun yanında koltuk altından, meme altından, meme dış kıvrımından küçük 4-5 santimlik kesilerle kalp kapak ameliyatları ve bypass ameliyatı yapılabilmektedir.  Bu ameliyatların yapılabilmesinde gerekli test, analiz ve değerlendirmelerin ardından hastanın uygunluk durumu belirlenir ve uzman hekim tarafından en uygun ameliyat yöntemine karar verilir. Bununa birlikte robotik cerrahi ile kesi yapmadan birtakım işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

Minimal invaziv cerrahisi yöntemiyle yapılan kalp ameliyatları hem ameliyat esnasında hem de ameliyat sonrasında birtakım avantajlar sağlamaktadır. Minimal invaziv kalp cerrahisi avantajları şunlardır:

 • Kesi daha küçük olduğundan ameliyat sırasında daha az kanama olur ve komplikasyon riski daha düşüktür.
 • Göğsün ön tarafında ameliyat izi olmadığından estetik açıdan iyi bir görünüm sağlar ve psikolojik olarak hastayı olumsuz etkilemez.
 • Kalbe ulaşırken meydana gelebilecek doku hasarlarının önüne geçilmesini sağlar.
 • Komplikasyon ve enfeksiyon riski düşüktür.
 • Hastaya ikici bir kalp ameliyatı gerektiren durumlarda sorun oluşturmaz.
 • Kalp akciğer makinası kullanılmadığından diğer organlarda ortaya çıkabilecek komplikasyon riskinin önüne geçilir.
 • Hastanın daha erken taburcu olmasını sağlar.
 • Hasta daha erken günlük hayatına dönebilir, sosyal ve cinsel yaşantısında problem oluşturmaz.
 • Hasta ameliyat sonrasında sırt üstü yatmak zorunda değildir, istediği pozisyonda yatabilir.
 • Hasta araba kullanabilir ve emniyet kemeri takabilir.
 • Hasta göğsünü korumak zorunda değildir.
 • Hasta hareket sınırlamasıyla karşılaşmaz, yüzebilir ve ağır kaldırabilir.
Minimal İnvaziv Kimlere Uygulanmaz?

Minimal invaziv kalp ameliyatı genellikle tüm hastalara kalp kapağı değişimlerinde ve koroner bypass ameliyatlarında uygulanabilir. Fakat üçlü koroner bypass, üç ve üzeri damarların değişimi gerektiğinde, yine kalp kapağıyla birlikte koroner bypass ameliyatı gerektiğinde uygulanması mümkün olmayabilir. Ayrıca ileri derecede akciğer hastalığı olanlarda minimal kesilerle ameliyat yapmak mümkün olmayabilir.

https://dryavuzbesogul.com/wp-content/uploads/2024/05/minimal-invaziv-3-768x916-1.webp
https://dryavuzbesogul.com/wp-content/uploads/2024/05/minimal-invaziv-4.webp
Minimal İnvaziv Kalp Ameliyatı Güvenli Midir?

Kapalı veya minimal invaziv tekniklerle yapılan kalp ameliyatları diğer yöntemler kadar güvenilir olduğu gibi onlardan daha az risklidir. Özellikle de tecrübeli ellerde, uzun süre minimal invaziv cerrahi yapmış ve bu konuda bilimsel çalışmaları olmuş, bunların sunumlarını yurt içinde ve yurt dışında yapmış, hastalarını beyan etmiş olan cerrahlar olursa diğer açılışa göre çok daha güvenilirdir. Bir diğer özelliği bu ameliyatta hiçbir kaburga ve hiçbir kas kesilmediği için diğer yöntemden daha az risk taşımasıdır. Önden, iman tahtası kesilerek yapılan kalp kapağı ameliyatlarında büyük bir kesi olmakla birlikte ameliyatın enfeksiyon riski ve göğsünün uzun süre koruma durumu artar.

Randevu Alın

Kalp ve Damar Cerrahisi ile ilgili merak ettikleriniz hakkında bilgi almak ve Prof. Dr. Yavuz Beşoğul’dan randevu talep etmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.
  https://dryavuzbesogul.com/wp-content/uploads/2024/05/contact-form.png
  tr_TRTürkçe