Koroner Arter Hastalığı Tedavisi

Koroner arter hastalığı ciddi kalp damar hastalıklarındandır. Her hastalıkta olduğu erken teşhis her zaman önemlidir ve aynı zamanda önlem alınması da kolaydır. Koroner arter hastalığına bağlı kalp yetmezliğinde, hastanın durumuna ve hikayesine göre önce teşhis konulur sonrasında tedavi planlanır. Teşhis için Ekg (elektrokardiyogram), ekokardiyogram, stres testi, kalp katerizasyonu ve anjiyogram, kalp taraması gibi rutin testlere başvurulabilir. Bu testlerin ışığında ilaç tedavisi, yaşam standartı iyileştirme önerileri gibi basit ama etkili tedavi yöntemleri hastayla paylaşılır. Bunların dışında operasyonel müdahaleler de gerçekleştirilebilir. Bunlar anjiyoplasti ve stent yerleştirme uygulaması ve koroner by-pass ameliyatıdır.

https://dryavuzbesogul.com/wp-content/uploads/2024/05/koroner-arter.webp

Koroner Arter Hakkında Herşey

Prof.Dr.Yavuz Beşoğul

Kalp, vücuda günde yaklaşık 3000 galon kan pompalar. Bunun sağlayabilmek için iyi beslenmeye ve oksijene ihtiyaç duyar. İyi beslenmeyen kalp dokusu zamanla işlevini yitirerek kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalbi besleyen ana damar, kalbin yüzeyinde bulunan Koroner Arter adı verilen atardamarlardır. Bazı faktörlere bağlı olarak oluşan plaklar sonucu tıkanan bu damar kalbin yeterli seviyede beslenememesine ve oksijen alamamasına neden olur. Kalp krizi, koroner arter damarının tıkanması sonucu meydana gelir. Koroner Arter Hastalığı ciddiye alınması gerekir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Koroner Arter Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri

Koroner Arter Hastalığının en bilindik belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının beraberinde göğüste tanımlayamadığınız bir rahatsızlık, ağırlık, gerginlik, basınç, yanma, uyuşma veya sıkışma olarak da kendini gösterebilir. Hastalar genelde hazımsızlık veya mide ekşimesi ile karıştırabilirler bu durumu. Angina dediğimiz göğüs ağrısı genelde göğüste hissedilir. Ancak angina zaman zaman kendini sol omuzda, kollarda, boyunda, sırtta hatta çenenizde bile hissettirebilir. Koroner Arter rahatsızlığının diğer belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı
 • Normalden daha hızlı bir kalp atışı
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Aşırı zayıflık
 • Terlemek
https://dryavuzbesogul.com/wp-content/uploads/2024/05/koroner-arter-1.webp

Koroner Arter Hastalığının Risk Faktörleri

Koroner hastalığına yol açan bir çok faktör vardır. Bu risk faktörleri arasında 2 ana faktör kalıtım ve yaştır. Bu iki faktöre sahip bireylerin düzenli olarak kontrol ve testlerini yaptırmaları gerekir. Erkeklerde 40 yaş, kadınlarda ise 50 yaş üzeri bireylerin özellikle bilinçli olması gerekmektedir. Bunların dışında hipertansiyon, hareketsizlik, kolesterol yüksekliği, sigara ve alkol tüketimi, stres, sinir ve depresyon gibi faktörler koroner arter hastalığının riskini artıran etmenler arasındadır.

Koroner Arter Hastalığının Komplikasyonları

Koroner Arter Hastalığının komplikasyonlarının en önemlisi kalp krizidir. Kalp krizi, kalbi besleyen koroner arter damarlarının tamamen tıkanması ve kalbe oksijen ulaşamaması sonucu meydana gelir. Koroner arter hastalığının tipik belirtisi göğüste oluşan ve sol tarafa doğru yayılan baskıdır. Her zaman için bir belirti göstermeyebilir. Özellikle ileri yaştaki ya da diyabeti olan kişilerde koroner arter hastalığı herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bunu dışında nefes darlığı, çarpıntı ve bayılma gibi göğüs ağrısının dışında da belirtiler gösterebilir.

Randevu Alın

Kalp ve Damar Cerrahisi ile ilgili merak ettikleriniz hakkında bilgi almak ve Prof. Dr. Yavuz Beşoğul’dan randevu talep etmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.
  https://dryavuzbesogul.com/wp-content/uploads/2024/05/contact-form.png
  tr_TRTürkçe