Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Koroner Arter

Koroner Arter Hastalığı

koroner arter damar tıkanması

Kalp, vücuda günde yaklaşık 3000 galon kan pompalar. Bunun sağlayabilmek için iyi beslenmeye ve oksijene ihtiyaç duyar. İyi beslenmeyen kalp dokusu zamanla işlevini yitirerek kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalbi besleyen ana damar, kalbin yüzeyinde bulunan Koroner Arter adı verilen atardamarlardır. Bazı faktörlere bağlı olarak oluşan plaklar sonucu tıkanan bu damar kalbin yeterli seviyede beslenememesine ve oksijen alamamasına neden olur. Kalp krizi, koroner arter damarının tıkanması sonucu meydana gelir.Koroner Arter Hastalığı ciddiye alınması gerekir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Yazı İçeriği

  1. Koroner Arter Hastalığı Nedir?
  2. Koroner Arter Hastalığı Neden Oluşur?
  3. Koroner Arter Hastalığı Risk Faktörleri
  4. Koroner Arter Hastalığı Komplikasyonları
  5. Koroner Arter Hastalığı Tedavisi

1.Koroner Arter Hastalığı Risk Faktörleri

koroner tıkanıklığı sigara alkoll zararları

Koroner hastalığına yol açan bir çok faktör vardır. Bu risk faktörleri arasında 2 ana faktör kalıtım ve yaştır.Bu iki faktöre sahip bireylerin düzenli olarak kontrol ve testlerini yaptırmaları gerekir. Erkeklerde 40 yaş, kadınlarda ise 50 yaş üzeri bireylerin özellikle bilinçli olması gerekmektedir. Bunların dışında hipertansiyon, hareketsizlik, kolesterol yüksekliği, sigara ve alkol tüketimi, stres, sinir ve depresyon gibi faktörler koroner arter hastalığı riskini artıran etmenler arasındadır.

2.Koroner Arter Hastalığı Komplikasyonları

koroner arter hastalığı komplikasyonları

Koroner Arter Hastalığı komplikasyonlarının en önemlisi kalp krizidir. Kalp krizi, kalbi besleyen koroner arter damarlarının tamamen tıkanması ve kalbe oksijen ulaşamaması sonucu meydana gelir. Koroner arter hastalığının tipik belirtisi göğüste oluşan ve sol tarafa doğru yayılan baskıdır.Her zaman için bir belirti göstermeyebilir.Özellikle ileri yaştaki ya da diyabeti olan kişilerde koroner arter hastalığı herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bunu dışında nefes darlığı, çarpıntı ve bayılma gibi göğüs ağrısının dışında da belirtiler gösterebilir.

3.Koroner Arter Hastalığı Tedavisi

koroner arter hastalığı tedavisi

Koroner arter hastalığı ciddi kalp damar hastalıklarındandır. Her hastalıkta olduğu erken teşhis her zaman önemlidir ve aynı zamanda önlem alınması da kolaydır. Koroner arter hastalığına bağlı kalp yetmezliğinde, hastanın durumuna ve hikayesine göre önce teşhis konulur sonrasında tedavi planlanır. Teşhis için Ekg (elektrokardiyogram), ekokardiyogram, stres testi, kalp katerizasyonu ve anjiyogram, kalp taraması gibi rutin testlere başvurulabilir.  Bu testlerin ışığında ilaç tedavisi, yaşam standartı iyileştirme önerileri gibi basit ama etkili tedavi yöntemleri hastayla paylaşılır.Bunların dışında operasyonel  müdahaleler de gerçekleştirilebilir. Bunlar anjiyoplasti ve stent yerleştirme uygulaması ve koroner by-pass ameliyatıdır.

Call Now Button
× Whatsapp