Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı

Koltuk altı kalp ameliyatı, göğüs kemiği ve hiçbir kas kesilmeden, koltuk altından minimal invaziv cerrahi yöntemiyle küçük kesilerle yapılan kalp ameliyatlarını ifade etmektedir. Kalp kapak ameliyatları, koroner bypass ameliyatları ve kalp deliğinin kapatılması gibi ameliyatlar minimal invaziv cerrahi yöntemiyle yapılabilirler. Burada hastanın ve kalpteki problemin durumuna göre en uygun ameliyat yöntemine karar verilir. Koltuk altından yapılan kalp ameliyatları, göğüs kemiğinin kesildiği açık kalp ameliyatlarına göre daha hızlı ve konforlu bir iyileşme süreci sağlar. Öncelikle, ortaya çıkabilecek komplikasyon riskleri azalmaktadır. Bunun yanında, hasta ameliyat sonrası istediği pozisyonda yatabilirken araba kullanabilir ve göğsünü koruyarak hareket etmek zorunda değildir. Hasta estetik olarak da göğüs yarılmadığından daha iyi bir görünüme sahiptir.

Yazı İçeriği 

 1. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nedir?
 2. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
 3. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
 4. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 5. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Güvenli Midir?
 6. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Avantajları 
 7. Koltuk Altı Kalp Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nedir?

Koltuk altı kalp ameliyatı, doğuştan ya da sonradan oluşan kalp ve damar hastalıklarının, göğüs ortadan yarılmadan dolayısıyla hiçbir kemik ve kas kesilmeden koltuk altından küçük kesilerle gerçekleştirilmesini ifade eder. Bu ameliyatta iman tahtası olarak bilinen göğüs ön kemiği kesilmez. Açık kalp ameliyatına göre komplikasyon riskini azaltan ve daha konforlu bir iyileşme süreci sağlayan bir yöntemdir.

2.Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

 • Mitral kapak tamiri ve değişimi
 • Aort kapak tamiri ve değişimi
 • Triküspit kapak tamiri ve değişimi
 • Pulmoner kapak tamiri ve değişimi
 • Kalp deliği kapatılması (ASD- Atrial Septal Defekt ve VSD-Ventriküler Septal Defekt)
 • Koroner bypass ameliyatları
 • Kalp tümörü ameliyatları

3.Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

kalbin yapısı

Koltuk altı kalp ameliyatı genellikle genç ve yaşlı hastalar için uygulanabilmektedir. Ancak ileri derece akciğer hastalığı olan kişilerde koltuk altı kalp ameliyatı yapılamayabilir. Bunun yanında üçlü koroner bypass, üç ve üzeri damarların değişimi söz konusu olduğunda ve koroner bypass ameliyatıyla birlikte kalp kapak ameliyatının yapılması gereken durumlarda koltuk altından kalp ameliyatı uygulanamayabilir.

4.Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Koltuk altı kalp ameliyatları, minimal invaziv cerrahi olarak adlandırılan küçük kesilerle gerçekleştirilir. Bu küçük kesilerin yeri hastalığa göre değişebilmektedir. Örneğin,kalp kapakları için sağ koltuk altından mimimal kesilerle kalp ameliyatı yapılırken, koroner bypass ameliyatlarında, damar sayısına göre tek damarsa meme altından küçük 7-8 santimlik kesilerle bypass ameliyatı yapılır. Bazen iki damar olduğunda da sağın tersi sol taraftan yine koltuk altından iki damar bypass ameliyatı yapılabilir. Koltuk altından yapılan kalp ameliyatlarında hiçbir kemik ve kas kesilmez. Kaburgalar arasından kalbe ulaşılır ve gerekli müdahale yapılarak ameliyat sonlandırılır.

5. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Güvenli Midir?

Koltuk altından veya minimal invaziv tekniklerle yapılan kalp ameliyatları diğer yöntemler kadar güvenilir olduğu gibi onlardan daha az risklidir. Özellikle de tecrübeli ellerde, uzun süre minimal invaziv cerrahi yapmış ve bu konuda bilimsel çalışmaları olmuş, bunların sunumlarını yurt içinde ve yurt dışında yapmış, hastalarını beyan etmiş olan cerrahlar olursa diğer açılışa göre çok daha güvenilirdir. Bir diğer özelliği bu ameliyatta hiçbir kaburga ve hiçbir kas kesilmediği için diğer yöntemden daha az risk taşımasıdır. Önden, iman tahtası kesilerek yapılan kalp kapağı ameliyatlarında büyük bir kesi olmakla birlikte ameliyatın enfeksiyon riski ve göğsünün uzun süre koruma durumu artar. Hasta taburcu olduktan sonra dahi göğsünü darbelerden korumak zorundadır. Ancak koltuk altından yapılan 4-5 santimlik minimal invaziv cerrahi teknikle hasta kendi ameliyat yerini dahi göremez.

6. Koltuk Altı Kalp Ameliyatı Avantajları

kalp hastalıkları tedavi yöntemleri

Koltuk altından yapılan kalp ameliyatları hastaya birçok avantaj sağlar. Bu avantajların başında hastaya konforlu bir iyileşme süreci sağlaması gelmektedir. Kapalı kalp ameliyatının avantajları şunlardır:

 • Göğsün ön tarafında ameliyat izi olmadığından estetik açıdan iyi bir görünüm sağlar psikolojik olarak hastayı olumsuz etkilemez.
 • Komplikasyon ve enfeksiyon riski düşüktür.
 • Hastanın daha erken taburcu olmasını sağlar.
 • Hasta daha erken günlük hayatına dönebilir, sosyal ve cinsel yaşantısında problem oluşturmaz.
 • Hasta ameliyat sonrasında sırt üstü yatmak zorunda değildir, istediği pozisyonda yatabilir.
 • Hasta araba kullanabilir ve emniyet kemeri takabilir.
 • Hasta göğsünü korumak zorunda değildir.
 • Hasta hareket sınırlamasıyla karşılaşmaz, yüzebilir ve ağır kaldırabilir.

7. Koltuk Altı Kalp Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp ameliyatlarından sonraki en önemli konulardan biri, hastaların hekim tarafından tavsiye edildiği şekilde hareket etmeleridir. Kalpteki problemin ve ameliyatın niteliğine göre uzman hekim tavsiyelerine uyulmalıdır. Örneğin, kalp kapak değişiminden sonra hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanımına ve enfeksiyonlara karşı korunmaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasında önemli rol oynayan sigara tüketilmemeli, kolesterol konusunda beslenmeye dikkat edilmelidir. Kalp ameliyatı nedeniyle sigarayı bırakan hastaların tekrar sigaraya başlamaması gerekmektedir. Bununla birlikte uzman hekim tavsiyeleri doğrultusunda düzenli egzersizlere günlük hayatta yer verilmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta durumunun ve kalp sağlığının kontrol edilerek takip edildiği düzenli hekim kontrolleri ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir kalbin sağlıklı bir yaşam anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Call Now Button
× Whatsapp