Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Damar Tıkanıklığı

Damar Tıkanıklığı Nedenleri

damar tıkanıklığı nedenleri nelerdir

Toplumlarda sık görülen sağlık sorunlarından bir tanesi de damar tıkanıklığı olarak belirtilebilinir. Damar çeperlerinde yağ kütlelerinin birikmesi ile kendini gösterebilir. Damar tıkanıklığıyla alakalı geçmişten günümüze elde edilen birikimlerle beraber genellenmiş nedenleri arasında en büyük oranı genetik faktörler almaktadır. Bunun devamında damar tıkanıklığı yüksek kolesterol, diyabet, obezite, frengi ve gut hastalığı, sigara ve alkol tüketimi gibi sebeplerle  de kendini gösterebilir. Erkeklerde genelde 40 yaş üzeri kadınlarda ise menopoz sonrası dönemde periyodik kontrollerin ve kan kolesterolü gibi değerlerin düzenli olarak tetkik edilmesiyle erken teşhis ve zamanında müdahale ile bu gibi hastalıklarda önem arz eden müdahalelerin yapılması kolaylaşmaktadır. Eğer hastada aileden gelen kalıtsal sorunlar var ise herhangi bir durum gözetilmeden düzenli olarak tetkik ve kontrollerin yapılması ayrıca önem taşımaktadır. Taşıdığı riskler itibariyle zamanında müdahale çok önemlidir.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri

damar tıkanıklığı etkileri nelerdir

Damarlarda kireç ve yağ birikmesi ile oluşur. Damarın daralması ve tıkanması şiddetli göğüs ağrısına sebep olabilir. Damar tıkanıklığı belirtileri, göğüste baskı ve yanma şeklinde kendini gösterebilir. Belirtilen ağrı genel olarak tek bir bölge ile ilişkilendirilmez, geniş bir bölgede gerçekleşen ağrı genel olarak sırta, boyuna ve sol kolumuza taşabilir. Bunlar belirttiğimiz gibi yüzde olarak çok sık görülen belirtilerdir. Daha farklı şekillerde de kendini gösterebilir. Damar tıkanıklığının diğer özellikleri arasında;

  • Tıkalı bölgede şişme, uyuşma,
  • Nefes darlığı,
  • Bulantı ve Kusma,
  • Beyin damar tıkanıklığı var ise görme ve konuşma bozukluğu, baş ağrısı,
  • Bacaklarda damar tıkanıklığı var ise yürürken ve dinlenirken ayakta uyuşma ve ağrı vb.

gibi belirtiler gösterilebilir.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

damar tıkanıklığı tedavisi

Damar tıkanıklığı sorununda tanı koyulması damar tıkanıklığının olduğu bölgede yaşanan sıkıntılarla ortaya çıkmaktadır. Fiziki muayenenin ardından damarları değerlendiren bir takım testlerle tanı koyulması kolaylaşmaktadır. Aynı zamanda radyolojik testlerle de damar tıkanıklığı tanısı koyulabilir. Damar tıkanıklığı tedavilerinde hastanın durumuna göre farklı şekillerde uygulanabilir. Bunları hastanın durumuna göre uygulanan anjiyo, stent takılması ve by-pass ameliyatı gibi tedavi yöntemleri olarak sıralayabiliriz.

Call Now Button
× Whatsapp