Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Derin Ven Tromboz (DVT) Hastalığı

Derin Ven Tromboz Nedir?

Derin Ven Tromboz Nedir?

Derin ven trombozu diğer adıyla DVT derin yerleşimli toplardamarda meydana gelen tıkanma sonucu oluşur. En sık bacak ve kalçada bulunan derin damarlarda meydana gelir. Toplardamarda meydana gelen tıkanma sonucu bacaktaki kanın kalbe geri dönmesi zorlaşır bu durum DVT nedenleri arasında gösterilebilir. Kalbe geri gidemeyen kan bacakta toplanır buna bağlı olarak bacakta şişme ve iki bacak arasında oluşan belirgin çap farkı, bacakta oluşan ağrı yan ağrı olarak kendini gösterir. Devamında renk değişikliği ve ağrı olur bu durumlar en yaygın DVT belirtileri arasındadır. Bu belirtiler DVT’ye bağlı damar tıkanıklığına dair bulguları belirtmektedir.  Görünme sıklığı uluslararası veriler çerçevesinde her yıl ortalama 1000 kişiden birinde görülmektedir.

Yazı İçeriği

  1. Derin Ven Tromboz (DVT) Nedir?
  2. Derin Ven Tromboz Belirtileri
  3. Derin Ven Tromboz Komplikasyonları
  4. Derin Ven Tromboz Tedavileri

Derin Ven Trombozu Komplikasyonları

Derin Ven Trombozu Komplikasyonları

DVT’ye bağlı tıkanıklıklar bacak ve kalçalardan ne kadar yukarı çıkarsa bu sorunun o oranda ciddileşmesine neden olmaktadır. Damarda aşağıdan yukarı (bacaktan kalbe) gelmesi gereken akım yavaşlayacağı için birikmeye bağlı pıhtılaşma meydana gelebilir bu duruma bağlı 2 ana komplikasyon mevcuttur.

Bacaktaki toplardamarda oluşan kan pıhtısı genellikle damar duvarına saplı kalır. Bunlar;

• Akciğer embolisi olarak da bilinen  akciğere ulaşan bir kan pıhtısı,
• DVT sonrası gelişen geri dönüşümsüz varis hastalığıdır.

 

Derin Ven Tromboz Tedavisi

Emboli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

 

İlaç tedavisinde erken konulan teşhislerde ve baldırda oluşan tıkanıklıklarda akciğere pıhtı atması çok fazla beklenen bir durum değildir bu nedenle bu durumda ayakta tedavi tercih edilmektedir. Kasık ve karın bölgesine uzanan tıkanıklıklarda yatarak tedavi risk durumu göz önüne alındığında genelde tercih edilen bir durumdur. Ayrıca erken teşhişde klasik tedavilerde kan sulandırıcı kullanımı tercih edilmektedir bu süreçte düzenli kontrol doz kullanımını belirleme açısından çok önemlidir. Erken tanı ve buna bağlı erken tedavi her hastalıkta olduğu gibi DVT’de büyük önem teşkil eder.

İlaç tedavisinin yanında sağlıklı beslenme, egzersiz ve hareketsizlik bu hastalıktan ve komplikasyonlarından korunmanın başlıca etkenleri arasında gösterilebilir.

Call Now Button
× Whatsapp