Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Kapalı Kalp Ameliyatı

Kapalı Kalp Ameliyatı

Halk arasında kapalı kalp ameliyatı olarak bilinen yöntem minimal invaziv cerrahi yöntemiyle göğüs ortadan yarılmadan  küçük kesilerle gerçekleştirilen kalp ameliyatlarını ifade eder. Gerekli test, analiz ve değerlendirmelerin yapılmasının ardından hastanın durumunun uygun olması halinde uzman hekim tarafından en uygun ameliyat tekniğine karar verilir. Bu ameliyatlarda küçük kesilerle kalbe ulaşılarak gerekli cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. Bu kesiler koltuk altından, meme altından, meme dış kıvrımından yapılır ve kaburgalar arasından geçilerek kalbe ulaşılmasını sağlayan 4-5 santimlik küçük kesilerden oluşmaktadır. Bununla birlikte kapalı kalp ameliyatları açık kalp ameliyatlarıyla karşılaştırıldığında, özellikle ameliyat sonrasında daha hızlı bir iyileşme süreci ve yüksek konfor sağlamaktadır. Ayrıca açık kalp ameliyatlarına göre ortaya çıkabilecek komplikasyon ve enfeksiyon riski de daha düşüktür. Hasta hareket sınırlaması yaşamadan günlük yaşantısına rahatlıkla dönebilmektedir.

Yazı İçeriği 

 1. Kapalı Kalp Ameliyatı Nedir?
 2. Kapalı Kalp Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?
 3. Kapalı Kalp Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
 4. Kapalı Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?
 5. Kapalı Kalp Ameliyatı Güvenli Midir?
 6. Kapalı Kalp Ameliyatı Avantajları 
 7. Kapalı Kalp Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Kapalı Kalp Ameliyatı Nedir?

Kapalı kalp ameliyatı, doğuştan ya da sonradan oluşan kalp ve damar hastalıklarının, göğüs ortadan yarılmadan dolayısıyla hiçbir kemik ve kas kesilmeden  küçük kesilerle gerçekleştirilmesini ifade eder. Bu ameliyatta iman tahtası olarak bilinen göğüs ön kemiği kesilmez. Açık kalp ameliyatına göre komplikasyon riskini azaltan ve daha konforlu bir iyileşme süreci sağlayan bir yöntemdir.

2.Kapalı Kalp Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

 • Mitral kapak tamiri ve değişimi
 • Aort kapak tamiri ve değişimi
 • Triküspit kapak tamiri ve değişimi
 • Pulmoner kapak tamiri ve değişimi
 • Kalp deliği kapatılması (ASD- Atrial Septal Defekt ve VSD-Ventriküler Septal Defekt)
 • Koroner bypass ameliyatları
 • Kalp tümörü ameliyatları

3.Kapalı Kalp Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Kapalı kalp ameliyatı genellikle genç ve yaşlı hastalar için uygulanabilmektedir. Ancak ileri derece akciğer hastalığı olan kişilerde kapalı kalp ameliyatı yapılamayabilir. Bunun yanında üçlü koroner bypass, üç ve üzeri damarların değişimi söz konusu olduğunda ve koroner bypass ameliyatıyla birlikte kalp kapak ameliyatının yapılması gereken durumlarda kapalı kalp ameliyatı uygulanamayabilir.

4.Kapalı Kalp Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı kalp ameliyatları, minimal invaziv cerrahi olarak adlandırılan küçük kesilerle gerçekleştirilir. Bu küçük kesilerin yeri hastalığa göre değişebilmektedir. Örneğin, kalp kapakları için sağ koltuk altından mimimal kesilerle kalp ameliyatı yapılırken, koroner bypass ameliyatlarında, damar sayısına göre tek damarsa meme altından küçük 7-8 santimlik kesilerle bypass ameliyatı yapılır. Bazen iki damar olduğunda da sağın tersi sol taraftan yine koltuk altından iki damar bypass ameliyatı yapılabilir. Kapalı kalp ameliyatlarında hiçbir kemik ve kas kesilmez. Kaburgalar arasından kalbe ulaşılır ve gerekli müdahale yapılarak ameliyat sonlandırılır.

5. Kapalı Kalp Ameliyatı Güvenli Midir?

çalışan kalpte bypass

Kapalı veya minimal invaziv tekniklerle yapılan kalp ameliyatları diğer yöntemler kadar güvenilir olduğu gibi onlardan daha az risklidir. Özellikle de tecrübeli ellerde, uzun süre minimal invaziv cerrahi yapmış ve bu konuda bilimsel çalışmaları olmuş, bunların sunumlarını yurt içinde ve yurt dışında yapmış, hastalarını beyan etmiş olan cerrahlar olursa diğer açılışa göre çok daha güvenilirdir. Bir diğer özelliği bu ameliyatta hiçbir kaburga ve hiçbir kas kesilmediği için diğer yöntemden daha az risk taşımasıdır. Önden, iman tahtası kesilerek yapılan kalp kapağı ameliyatlarında büyük bir kesi olmakla birlikte ameliyatın enfeksiyon riski ve göğsünün uzun süre koruma durumu artar. Hasta taburcu olduktan sonra dahi göğsünü darbelerden korumak zorundadır. Ancak kapalı koltuk ameliyatında 4-5 santimlik minimal invaziv cerrahi teknikle hasta kendi ameliyat yerini dahi göremez.

6. Kapalı Kalp Ameliyatı Avantajları

triküspit kapak hastalar nedenleri

Kapalı kalp ameliyatları hastaya birçok avantaj sağlar. Bu avantajların başında hastaya konforlu bir iyileşme süreci sağlaması gelmektedir. Kapalı kalp ameliyatının avantajları şunlardır:

 • Kesi daha küçük olduğundan ameliyat sırasında daha az kanama olur ve komplikasyon riski daha düşüktür.
 • Göğsün ön tarafında ameliyat izi olmadığından estetik açıdan iyi bir görünüm sağlar ve psikolojik olarak hastayı olumsuz etkilemez.
 • Komplikasyon ve enfeksiyon riski düşüktür.
 • Hastaya ikici bir kalp ameliyatı gerektiren durumlarda sorun oluşturmaz.
 • Kalp akciğer makinası kullanılmadığından diğer organlarda ortaya çıkabilecek komplikasyon riskinin önüne geçilir.
 • Hastanın daha erken taburcu olmasını sağlar.
 • Hasta daha erken günlük hayatına dönebilir, sosyal ve cinsel yaşantısında problem oluşturmaz.
 • Hasta ameliyat sonrasında sırt üstü yatmak zorunda değildir, istediği pozisyonda yatabilir.
 • Hasta araba kullanabilir ve emniyet kemeri takabilir.
 • Hasta göğsünü korumak zorunda değildir.
 • Hasta hareket sınırlamasıyla karşılaşmaz, yüzebilir ve ağır kaldırabilir.

7. Kapalı Kalp Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pulmoner Kapak Ameliyatı

Kalp ameliyatlarından sonraki en önemli konulardan biri, hastaların hekim tarafından tavsiye edildiği şekilde hareket etmeleridir. Kalpteki problemin ve ameliyatın niteliğine göre uzman hekim tavsiyelerine uyulmalıdır. Örneğin, kalp kapak değişiminden sonra hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanımına ve enfeksiyonlara karşı korunmaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca kalp damar hastalıklarının ortaya çıkmasında önemli rol oynayan sigara tüketilmemeli, kolesterol konusunda beslenmeye dikkat edilmelidir. Kalp ameliyatı nedeniyle sigarayı bırakan hastaların tekrar sigaraya başlamaması gerekmektedir. Bununla birlikte uzman hekim tavsiyeleri doğrultusunda düzenli egzersizlere günlük hayatta yer verilmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta durumunun ve kalp sağlığının kontrol edilerek takip edildiği düzenli hekim kontrolleri ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir kalbin sağlıklı bir yaşam anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Call Now Button
× Whatsapp