Kalp Ağrısı Neden Olur?

Göğüs bölgesinde hissedilen bir ağrı veya rahatsızlık hissidir. Kalp ağrısı, ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Bu nedenle herhangi bir şüphe durumunda hemen tıbbi yardım almanız önemlidir. Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. En yaygın nedenlerden, yeterli oksijen sağlayamayan koroner arter daralmasıdır.

Genellikle anjinaya (göğüs ağrısı) neden olur. Kalp krizi de ciddi bulgular arasında yer alır. Erken evrelerde acil tıbbi müdahale gerektirir.

 • Sıkışma, baskı veya ağırlık hissi

 • Göğüs ağrısı veya rahatsızlık

 • Nefes darlığı veya nefes almada zorluk

 • Terleme

 • Baş dönmesi veya bayılma hissi

 • Mide bulantısı veya kusma

 • Çene, boyun, omuzlar, kollar veya sırtta ağrı veya rahatsızlık

Semptomları insanlar arasında farklılık gösterebilir. Bazen belirtiler tamamen farklı olabilir. Özellikle yaş, cinsiyet ve mevcut sağlık durumu gibi faktörler etkileyebilir.

Eğer kalp ağrısı semptomları yaşıyorsanız veya bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir sağlık uzmanına başvurmanız önemlidir.

Kalp Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kalp Ağrısı

  1. Ciddi bir sorunun belirtisi olabilir, bu yüzden acil tıbbi yardım almanız önemlidir. Ambulansı arayarak veya en yakın acil servise başvurarak hızlı bir şekilde profesyonel yardım alınız.

  2. Daha önce damar sağlığı problemleri yaşamışsanız veya kalp rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, bir kardiyoloğa başvurmanız önemlidir. Uzman, semptomlarınızı değerlendirecek ve uygun testler yaparak teşhis koymaya yardımcı olacaktır.

  3. Hastalığı olan bazı kişiler için doktor reçetesiyle kullanılan ilaçlar hayati önem taşır. Özellikle doktorunuzun talimatlarına uyarak düzenli olarak ilaçlarınızı almanız önemlidir. Reçeteli ilaçlarınızın dozunu veya kullanım şeklini değiştirmeyin veya kesmeyin.

  4. Kronik hastalıklardan korumak için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek önemlidir.

  5. Kalp ağrısı tedavi planınızı doktorunuzla birlikte belirleyin. Düzenli olarak kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

  Unutmayın, yukarıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye niteliği taşımaz. Her durum benzersizdir ve doğru teşhis ve tedavi için bir doktora başvurmanız önemlidir.

  Kalp Ağrısı Tedavi Süreci

  Tedavi yöntemi altta yatan nedenin belirlenmesine dayanır. Semptomların şiddeti, teşhis ve sağlık durumunuz gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Ancak, aşağıda yaygın olarak kullanılan bazı tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz

  Nitratlar, kalp damarlarının genişlemesine yardımcı olarak ağrıyı hafifletebilir. Beta blokerler, kan basıncını düşürerek yükünü azaltabilir ve ağrıyı kontrol altına alabilir. İlaçlar, altta yatan durumların tedavisinde kullanılır.

  Kalp ağrısı, koroner arter hastalığından kaynaklanır. Bu durumda kan pıhtılarının oluşumunu engellemek için doktorunuzun uygun gördüğü ilaçlar reçete edilebilir. Kan akışını iyileştirerek kriz veya inme riskini azaltabilir.

  Koroner arterlerin daraldığı veya tıkandığı durumlarda, anjiyoplasti uygulanır. Bu işlemde, bir kateter aracılığıyla daralmış bölgeye ulaşılır ve balon şişirilerek damar genişletilir. Ardından, damarın açık kalması için genellikle bir stent yerleştirilir.

  Şiddetli koroner arter hastalığı durumlarında, bypass cerrahisi düşünülebilir. Bu ameliyat sırasında, tıkanmış veya daralmış koroner arterlerin yanından sağlıklı bir damar alınarak kan akışı yönlendirilir.