Kalp Kapak Hastalıkları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 45 sn

Kalp Kapak Hastalıkları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kalpte 4 kapakçık bulunmaktadır. Bunlar kalbin tarafında sol kulakçık ve sol karıncık arasında bulunan mitral kapak, kalbin sağ tarafında sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında bulunan triküspit kapak, kirli kanın oksijenle temizlenmek üzere sağ karıncıktan sonra geçiş yaptığı pulmoner kapak ve temiz kanın sol karıncıktan tüm vücuda dağılmadan önce geçiş yaptığı aort kapaktır.

Kalp Kapak Hastalıkları Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

En sık rahatsızlanan ve en sık neden olan romatizmal kalp kapak hastalığı özellikle küçük yaşta boğaz iltihabı çok geçirmiş insanlarda olur. En sık tuttuğu kapaklarda başta mitral kapak olmak üzere aort ve triküspit kapaklardır. Bu kapaklar genç yaşta da belirti verebileceği gibi çoğu zaman önemsenmez. Nedeni ise verdiği belirtiler nefes darlığı ve çarpıntı olmasıdır. Kilo ve sigara içimine bağlanan nefes darlığı genelde önemsenmediği için doktora gidilmez. Dolayısıyla kalp kapağı hiç akla gelmez. Bu kalp kapağının bozukluğu kireçlenme nedeniyle darlık veya tamamen erimesi yetmezlik oluşturabilir. Bazen hem darlık hem yetmezlik oluşturur.

Hastada oluşan nefes darlığı önemsenmediği gibi çarpıntılar başladığında hasta kalbinden şüphelenebilir. Fakat bu kalp kapak hastalıkları sinsi seyrettiği için geç kalınmış da olabilir. Bu nedenle eğer nefes darlığı varsa, kalpte yüreğin pırpır etmesi gibi bir çarpıntı hissi duyuluyorsa mutlaka kalp tetkiklerinin yaptırılması gerekir. Bu tetkikler sonucu, bazen çok erken saptanan kalp kapakçığı darlığı veya kaçağı veya sızdırması erken tespit edilirse tamiri mümkün olabilir. Bugün bu tamirler minimal invaziv denilen çok küçük kesilerle, hiçbir kemik kesmeden kol altından 4 santimlik bir yerden kapak tamir edilebilir. Bazen de eğer ilerlemişse değiştirmeye gidilebilir. Hangisi olursa olsun kalp kapaklarındaki kalp hastalıklarını erken teşhis çok önemlidir. Çünkü kalp kapağı hastalıkları sinsi ilerler ve genellikle belirtileri akla kalp hastalıklarını getirmez.

Son Yazılar