Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Venöz Yetmezlik

Venöz Yetmezlik Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Venöz Yetmezlik Hastalığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Günümüzde özellikle ayakta çalışan insanlarda daha sık görülen venöz yetmezlik hastalığında toplardamar kapakçıklarının yetmezliği söz konusudur. Toplardamar kapakçıkları, kanın kalbe doğru tek yönlü gitmesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Bu kapakçıklar zamanla yer çekimine bağımlı olarak kanın kalbe gönderilmesini yapamaz ve bunu başaramadığı süreçte geriye doğru göllenme olur ve kapakçıkları arası daha da açılır.  Sonuç olarak venöz yetmezlik hastalığı gittikçe şiddetlenir. Ayakta şişme artar, bacaklarda varisler ortaya çıkabilir. Öyle bir zaman gelir ki bu şişme ve varisler kramplara neden olur. Bir süre sonra da ayaklarda renk değişikliği ortaya çıkabilir.

Yazı İçeriği 

 1. Venöz Yetmezlik Hastalarının Şikayetleri
 2. Venöz Yetmezlik Hastalığının Tanısı
 3. Venöz Yetmezlik Hastalığı Nedenleri
 4. Venöz Yetmezlik Hastalığı Belirtileri
 5. Venöz Yetmezlik Hastalığı Tedavi Yöntemleri

 

1. Venöz Yetmezlik Hastalarının Şikayetleri

enöz Yetmezlik Hastalarının Şikayetleri

 • Bacakta ağrı
 • Varis oluşumu
 • Bacakta şişme ve ödem
 • Bacakta ağırlık ve huzursuzluk hissi
 • Ayak bileklerinde renk değişikliği
 • İlerleyen derecelerde bacakta yaralar açılması

2. Venöz Yetmezlik Hastalığının Tanısı

Venöz Yetmezlik Hastalığının Tanısı

Venöz yetmezlik hastalığının kesin tanısı klinik muayene ve renkli doppler ultrasonografiyle konur.

3. Venöz Yetmezlik Hastalığı Nedenleri

Venöz Yetmezlik Hastalığının Tanısı

Toplardamarlar vücuttaki kirli kanı kalbe götüren damarlardır. Toplardamarlardaki kapaklarda görülen bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan venöz yetmezlik hastalığında kan kalbe doğru gönderilememesi sonucu bacakta kan birikintileri oluşur. Ayrıca pıhtı gibi birtakım faktörlere bağlı olarak toplardamarlardaki tıkanıklıklar nedeniyle de bu sorun ortaya çıkabilir. Venöz yetmezlik hastalığının risk faktörleri arasında genetik yatkınlık, ayakta uzun süre çalışma, aşırı kilo, sigara kullanımı bulunmaktadır.

4. Venöz Yetmezlik Hastalığı Belirtileri

Venöz Yetmezlik Hastalığı Belirtileri

Venöz yetmezlik hastalığı başladıktan sonra devamlı olarak ilerleyen bir hastalıktır. Bu süreçte bacakta varis oluşumları ile kendini belli edebilmektedir. Venöz yetmezlik hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • Bacakta ağrı
 • Varis oluşumu
 • Bacakta şişme ve ödem
 • Bacakta ağırlık ve huzursuzluk hissi
 • Ayak bileklerinde renk değişikliği
 • İlerleyen derecelerde bacakta yaralar açılması

5. Venöz Yetmezlik Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Venöz yetmezlik hastalığı yüzeysel toplardamarlarda ya da derin toplardamarlarda ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu hastalığın tedavisinde, öncelikle problemin deri altında kirli kanı kalbe götürmede yardımcı yüzeysel toplardamarlarda mı yoksa daha derinde ana toplardamarlarda mı olduğu net bir şekilde belirlenmeli ve buna göre tedaviler uygulanmalıdır. Bununla birlikte hastalığın nedeni ve altında yatan bir faktör olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Hekim tarafından uygun görülmesi halinde bazı durumlarda varis çorabı tavsiye edilebilir. Ameliyatla damarı ortadan kaldırma, laser, radyofrekans gibi uygulamalar tedavi seçenekleri arasındadır. Ayrıca toplardamarda kapak onarımı ameliyatları uygulanabilmektedir. Tıkalı toplardamarın damarın açılması gereken durumlarda balon ile tıkanıklığın genişletilmesi ve stent yerleştirilmesi son dönemde mümkün hale gelmiştir. Venöz yetmezlik hastalığının erken dönemde teşhis edilmesi ve hastalık ilerlemeden gerekli tedavinin uygulanması son derece önemlidir.

 

Call Now Button
× Whatsapp