Aort Yetmezliği Tedavisi

https://www.youtube.com/watch?v=X64Jzda7DJM

Aort yetmezliği tedavisi hastalığın derecesine bağlıdır. Uygun tedavi her hasta için değişir. Hafif aort yetmezliği olan hastalara hasta takibinin başlayabilmesi için bazı ilaçlar verilir. Hastanın yaşadığı aort yetersizliği nedeniyle sol ventrikül genişlemeye ve bozulmaya başlarsa kapakçığı değiştirmek için cerrahi yöntemlere başvurulur. Yeni yerleştirilen kapak, protez kapak olmaktadır. Ancak dayanıklı bir kapak olduğu için metal protez kapak tercih edilir. Bu nedenle hastaların kan sulandırıcı varfarin ömür boyu kullanmaları gerekmektedir. Bazı hastalarda plastik kapak yerine biyolojik kapak kullanılır

Aort Yetmezliği Tedavisi Nedir?

Aort yetmezliği, kalbin büyümesine neden olan bir durumdur. Aort yetmezliğinde senkop ve göğüs ağrısı atakları daha sonra ortaya çıkar. Kalbin çok ileri derecede büyüdüğü durumlarda da ani ölün riskleri ortaya çıkar. Aort kapağı, aort ile sol ventrikül arasında bulunur. Aort kapağı 3 yaprakçıktan oluşur. Bu yaprakçıklara küspis denilmektedir. Aort yetmezliği ise çeşitli nedenlerle kapakçıkların tamamen kapanmaması nedeniyle kanın sol ventriküle geri gelmesi ve bu böylece kanın iletilmemesi sonucu sol ventrikülün yükü artmış olur.

Aort Yetmezliği Tanısı Nasıl Konur ?

Aort yetmezliğinin derecesi önemlidir ve kalp, aort yetmezliğinin derecesine göre büyür. Organ yetmezliği tanısı ekokardiyografi ile konur. Bu nedenle valfin yetersizlik derecesi belirlenir. Koroner anjiyografisi, kateterizasyon, göğüs ağrısı olan hastalarda ve 40 yaş üstü hastalarda ekokardiyografi yapılmalıdır. Bununla birlikte, aort yetmezliği aniden de ortaya çıkabilir.

Aort yetmezliği aniden ortaya çıkarsa, acil ameliyat gerekir. Aort yetersizliğinde, aort kapağı iyi kalitede ise ancak aort anulusunun genişlemesi nedeniyle aort kapağı yetersiz ise, bu tür hastalar aort kapak koruması ile tedavi edilir. Aort yetmezliğinin tedavisinde ilk girişim aort kapağının onarılmasıdır. Aort kapağı tamir edilemiyorsa kalp kapağı takılır.

aort yetmezliği tedavisi

Aort Yetmezliğinin Nedenleri

Aort yetmezliği hastalığına yol açan başlıca sebepler şunlardır:

  • Yaprakçıkların anormal şekilde olması
  • Yaprakçıkların hasar görmüş olması. Yani yaprakçıkların yırtılması ya da deformasyona uğraması
  • Küçük darbelerle yırtılması
  • Romatizmal kalp hastalığı
  • Kalbin iç zarının iltihabı şeklinde olmaktadır.

Bununla birlikte, aort yetmezliğinin en yaygın nedenlerinden biri akut eklem romatizmasıdır. Ayrıca, yaygın nedenlerden biri, doğuştan aort kapağının 2 yaprakçığa sahip olmasıdır. Eklem ve romatizmal aort yetmezliği varsa aort kapağı kalınlaşır. Bu, kalbin genişlemesine neden olabilir. Daha sonra kalp yetmezliği meydana gelir. Her iki durumda da kalp kapakçıkları deforme olduğu için kalbin pompalaması engellenir. Bu nedenle bir an önce teşhis ve ameliyat yapılmalıdır.

Aort Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Hastanın şikayetleri ve aort yetmezliği semptomları hastalığın evresi için önemlidir. 1. derece aort yetmezliğinde hastanın ana şikayeti daha az belirgindir. Aort yetmezliğinin derecesinin artması, çok fazla kanın geri aktığı anlamına gelir. Sonuç olarak, sol ventrikül yorulur ve büyür. Bu nedenle, büzülme kuvveti azalır. Genellikle şikayet, kalp atışının zonklama hissidir. Bu şikayetler özellikle yatarken veya sola dönerken artabilir. Böylece aort yetmezliği ilerledikçe ve sınırlarına ulaştıkça yorgunluk ve halsizlik hızla görülür. Ek olarak, kalp yetmezliği oluşabilir. En önemli belirtiler şunlardır:

  • Çarpıntı hissi.
  • Yorgunluk
  • Kalp ritminde düzensizlik.
  • Nefes darlığı
  • Kalpte üfürüm duyulması

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe