Biküspit Aort Kapak Ameliyatı

Biküspit aort kapağının 3 yapraklı olması gerekirken 2 yapraklı olması durumudur. Biküspit aort kapak hastalığının ilk etkisi kireçlenmedir. Kireçlenme 30 ile 50 yaş arasında hızla gelişebilir. Kireçlenmenin sonucu olarak da kapakçıklar yumuşayarak deforme olabilir ve geriye kaçırma yaparak kalp büyümesine neden olur.  Bu nedenle vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerekir.

Biküspit Aort Kapak Tamiri

Kişinin geçirdiği endokardit gibi farklı rahatsızlıklar yoksa aort kapağının değiştirilmesi en uygun olandır. Ancak daha önce geçirilmiş bir hastalık varsa kapak tamiri ile tedavisi de mümkündür.

Bir bisüspit aort valfi, valfin daha tamamen açılmasını ve kapanmasını sağlayan aort kapakçıklarının yeniden şekillendirilmesiyle onarılabilir.

Biküspit aort kapak tamiri, sızıntı yapan valfleri tedavi etmek için bir seçenek olabilir, ancak stenotik veya daraltılmış bisüspit aort kapağını tedavi etmek için kullanılamaz.

Biküspit aort kapak tamiri minimal invaziv bir “J” insizyon cerrahi tekniği kullanılarak yapılabilir. Aort kapak cerrahisi teknik olarak zordur ve aort kapak tamirinde deneyimli bir cerrah tarafından yapılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe