Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Doğuştan Kalp Hastalıkları

Doğuştan Kalp Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Doğuştan olan kalp hastalıkları, anne karnında kalbin oluşumu sırasında bazı bozukluklar sonucu ortaya çıkar. En sık karşılaşılan doğuştan kalp hastalıkları arasında kalp delikleri, kalp damarlarındaki darlık ve yapısal bozukluklar, kalp kapakların hiç oluşmaması ya da bu kapaklardaki birtakım yapısal bozukluklar, kalpteki odacık ve damarların gelişmemesi bulunmaktadır. Bu hastalıkların başında ve en sık görüleni odacıklar arasındaki deliklerdir. Bu delikler kalbin odacıkları, bazen kulakçıklar arasında bazen karıncıklar arasındadır. Bazen bu deliklerle birlikte iki damar arasında birleşiklik olabilir veya damarlar birbirinden farklı yerlerden çıkabilir. Yapılan ameliyatlarla başarılı bir şekilde tedavileri mümkün olabilmektedir.

Yazı İçeriği 

 1. Doğuştan Kalp Hastalarının Şikayetleri
 2. Doğuştan Kalp Hastalıklarının Tanısı
 3. Doğuştan Kalp Hastalıklarının Nedenleri
 4. Doğuştan Kalp Hastalıklarının Belirtileri
 5. Doğuştan Kalp Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri

 

1. Doğuştan Kalp Hastalarının Şikayetleri

Kalp Hastalıkları Nelerdir?

Doğuştan kalp hastalarının şikayetleri bebeklik ve çocukluk dönemi olarak ikiye ayrıldığında;

 • Doğumdan sonra çocuğun ilk nefesini aldıktan sonra morarması, nefes alamaması en önemli belirtilerdendir.
 • Bununla birlikte devam eden süreçte bebeğin emerken yorulması, hızlı bir şekilde soluk alıp vermesi, sık sık solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi bu hastalıkların belirtileri olabilmektedir.
 • İlerleyen yaşlardaki çocukluk döneminde ağlamayla birlikte morarma, koşmasıyla birlikte baygınlık, aktivitelerde çabuk yorulma, çarpıntı ve göğüs bölgesinde oluşan ağrı bu hastalıkların belirtileri arasındadır.
 • Bazı durumlarda ise hastalık bu dönemlerde belirti vermeyebilir.

2. Doğuştan Kalp Hastalıklarının Tanısı 

Doğuştan kalp hastalıklarının kesin tanısında uygulanması gereken tetkik kalbin ultrasonunun yani ekokardiyografisinin yapılmasıdır. Ayrıca hamilelik döneminde 18.haftadan itibaren fetal ekokardiyografi ile anne karnında bebeğin kalp hastalığına yönelik tanı konulmaktadır.

3. Doğuştan Kalp Hastalıklarının Nedenleri 

Doğuştan kalp hastalıkları nedenleri genetik nedenler ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrılabilir.

 • Genetik nedenlerde, anne babada doğuştan kalp hastalığı olması durumunda çocukta doğuştan kalp hastalığı olma riski daha yüksektir.
 • Hamilelik döneminde anne karnında kalbin gelişmemesi, yapısal bozuklukları
 • Annenin diyabet gibi birtakım hastalıkları doğuştan kalp hastalığına neden olabilmektedir.
 • Annenin sağlıksız beslenmesi, ilaç kullanımı, sigara ve alkol kullanımı riski yükseltebilir.
 • Hamilelikte annenin çeşitli hastalıklara bağlı olarak ilaç kullanması doğuştan kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.

4. Doğuştan Kalp Hastalıklarının Belirtileri 

 • Doğumdan sonra çocuğun ilk nefesini aldıktan sonra morarması, nefes alamaması
 • Devam eden süreçte bebeğin emerken yorulması, hızlı bir şekilde soluk alıp vermesi, sık sık solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi
 • İlerleyen yaşlardaki çocukluk döneminde ağlamayla birlikte morarma, koşmasıyla birlikte baygınlık, aktivitelerde çabuk yorulma, çarpıntı ve göğüs bölgesinde oluşan ağrı

5. Doğuştan Kalp Hastalıklarının Tedavi Yöntemleri 

kalp damar hastalıklarıBazı doğuştan kalp hastalıkları belirti vermeden ilerleyebilir. Bazı doğuştan kalp hastalıkları kendiliğinden zaman içerisinde düzelebilse de çoğunlukla karşılaşılan durumlar ciddi kalp hastalıklarıdır ve müdahale edilmesi gerekmektedir. Doğum sonrası kalbin durumu mutlaka uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir. Ciddi kalp hastalıklarında doğum sonrası ilk dönemde ameliyatla tedavi hayati önem taşıybilmektedir. Bazı vakalarda hastalığın durumuna göre uzman hekim tarafından ilaç tedavisi verilebilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde anne karnında kalp problemleri tespit edildiği durumlarda hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi ya da doğumun hemen akabinde cerrahi müdahaleye karar verilebilir. Bu durumlarda doğumla birlikte kalp ameliyatına da hazırlık yapılmalıdır.

Sonuç olarak doğuştan olan kalp bozukluklarında annenin, babanın çocuğun hareketlerini iyi izlemesi, zamanında fark etmesi çok önemlidir. Zamanında yapılan ekokardiyografi denen ultrasonik teknik ile hastalıklar tespit edilerek gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir.

 

Call Now Button
× Whatsapp