Kalp Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

Kalp duvarı kalınlaşması, kalp kası kitlesinin artması ve kaslarda doku ile maddelerin birikmesiyle ortaya çıkar. Kalp kasında kalınlaşma olması, kalbin kan pompalaması sırasında aksamalara neden olabilir. Kalbin işlevlerini yerine getirmek için daha fazla güç harcamasına yol açan bu durum, kalp krizine kadar varabilecek birçok soruna yol açar.

kalp duvarı kalınlaşması

Kalp Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

 1. Ani bayılmalar,
 2. Aşırı yorgun ve halsiz hissetme,
 3. Ayaklarda şişkinlik oluşması,
 4. Nefes alıp vermede zorluk,
 5. Kalpte çarpıntı oluşması,
 6. Aritmi oluşması

Kalp kapakçık hastalıkları ve hipertansiyon kalp duvarının kalınlaşmasına neden olan faktörler arasında yer alır. Kalp duvarının kalınlaşması kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi sorunlara neden olabileceğinden; özellikle ani bayılma görüldüğünde veya kalp çarpıntısı gibi belirtilerin hissedildiği durumlarda geciktirmeden doktora başvurulmalıdır.

Kalp kapağı kalınlaşması çekilen EKG sonrasında teşhis edilebileceği gibi, detaylı klinik muayene de diğer kalp hastalıkları için olduğu gibi, kalp duvarı kalınlaşması teşhisinde de önem taşır.

2 yorumları

 • Bayram

  9:00 pm'de Mayıs 14, 2022

  Sevgili hocam ıyi akşamlar benim kalbde ablosyon uyguladılar ama kontrolde kalb duvarı kalınlaşması cıktı ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim ankara sehir hastanesinde prof.dursun aras ve ekibi yaptı şimdi emer sonucunu bekliyorum sevgiler saygılar

  Cevap vermek

 • Taner taş

  8:18 pm'de Ağustos 18, 2022

  Kalp duvarında kalınlaşma tedavisi varmı

  Cevap vermek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe