Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Kalp Sağlığı

Kalp Sağlığını Etkileyen Faktörler

Belirli bir sıra, düzen ve sistemde çalışan kalp, kendine özgü yapısı ve çalışma şekliyle hayati fonksiyonlarımızda en önemli organlardan biridir. Kalbin temel görevi, vücudun farklı yerlerinden gelen kirli kanı akciğere göndererek oksijenle temizlenmesini sağlamak ve temizlenen kanın vücuda tekrar pompalanmasını sağlamaktır.  Vücudun farklı bölgelerindeki hücreler beslenmelerini ve ihtiyaç duydukları oksijeni bu sayede kendilerine ulaşan temiz kan ile almış olurlar. Kalbin içindeki her bölüm belirli bir sırada ve düzende çalışır. Bir yandan vücuttan toplanarak gelen kan akciğerlere gönderilirken diğer yandan akciğerlerden temizlenmiş olarak gelen kanın vücuda pompalanması gerçekleştirilir. Dolayısıyla kalp sistemli çalışan bir yapıya sahiptir. Kalp sağlığını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Sağlıklı bir kalbe ve kalp damar yapısına sahip olmada beslenmeden egzersize kadar birçok unsur önemli rol oynamaktadır.

Yazı İçeriği 

 1. Kalp Hastalıkları Nedenleri
 2. Kalp Sağlığını Etkileyen Faktörler
 3. Kalp Sağlığının Korunmasında Beslenmenin Önemi
 4. Kalp Sağlığının Korunmasında Egzersizin Önemi
 5. Kalp Hastalıklarında Erken Teşhisin Önemi
 6. Kalp Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Kalp Hastalıkları Nedenleri

Kalp hastalıkları doğuştan ya da sonradan oluşan kalp ve damar hastalıkları şeklinde ikiye ayrılabilir. Kalp hastalıkları kalbin yapısında yer alan bölümlerde ve kalp damarlarındaki bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla bu sorunlara bağlı olarak çok çeşitli kalp hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalıklar genel olarak değerlendirildiğinde kalp hastalıklarının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğuştan kalp hastalıkları
 • Romatizmal kalp hastalıkları
 • Bağ dokusu hastalıkları
 • Yaşlanmayla birlikte kalp yapısındaki dejenerasyon
 • Kalp damar yapısının bozulması
 • Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, aşırı kilo, sigara tüketimi, stres ve bazı ilaç kullanımının eşlik ettiği yaşam tarzı

2.Kalp Sağlığını Etkileyen Faktörler

 • Genetik yatkınlık
 • Sağlıksız beslenme
 • Hareketsiz yaşam
 • Kolesterol
 • Sigara tüketimi
 • Aşırı kilo
 • Şeker hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Stres

3.Kalp Sağlığının Korunmasında Beslenmenin Önemi

Kalp hastalıklarındaki risk faktörleri arasında en başta gelen unsurlardan biri sağlıksız ve dengesiz beslenmedir. Özellikle doymuş yağların, hayvansal yağların ve kolesterol açısından zengin besinlerin tüketilmesi kolesterol yüksekliğine sebep olmakta ve kalp damarlarının yapısını bozmaktadır. Kalbi besleyen damarların yapısının bozulması sonucu birtakım tıkanıklıklara bağlı olarak kalp krizi ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla kalp sağlığının korunmasında, LDL kolesterol ve HDL kolesterol seviyelerinin olması gereken seviyelerde bulunması çok önemlidir. Ayrıca fastfood, hazır gıda şeklindeki beslenme tarzı, yeteri kadar sebze ve meyveye yer verilmeyen dengesiz beslenmede kalp hastalıklarındaki riski artırmaktadır. Sağlıksız ve dengesiz beslenmeye bağlı aşırı kilo alımları da söz konusu olabilmektedir. Sonuç olarak vitamin ve mineral çeşitliliğini içeren dengeli bir beslenme, kolesterol seviyelerinin normal olduğu bir beslenme şekli kalp sağlığı ve damar yapısının korunmasında çok önemli bir yere sahiptir.

4.Kalp Sağlığının Korunmasında Egzersizin Önemi

Kalp sağlığının korunmasında bir diğer risk faktörü hareketsiz yaşamdır. Egzersiz ve spora yer verilen hareketli bir yaşam kalbin çalışma fonksiyonlarını pozitif olarak etkilemektedir. Bununla birlikte kolesterol, yüksek tansiyon problemlerine karşı yardımcı olurken aynı zamanda vücuttaki yağ miktarının azaltılmasını sağlar. Dolayısıyla bir bütün olarak değerlendirildiğinde egzersiz ve sporun kalp sağlığının korunmasında çok önemli bir yere sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Kalp, çalıştıkça güçlenen bir yapıya sahip olan organlarımızdan biridir. Burada vurgulanması gereken konulardan biri de egzersizin doğru şekilde ve uygun sürede yapılmasıdır. Kişinin genel sağlık durumuna en uygun egzersizler ve spor seçenekleri tercih edilmelidir. Gerektiğinde bu konuda uzman hekim tavsiyesi alınmalıdır. Günlük hayatta daha az hareket etmeye neden olan bazı alışkanlıklar değiştirilmelidir.

5. Kalp Hastalıklarında Erken Teşhisin Önemi

Kalp hastalıklarının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalık ilerlemeden ve kalp yapısında birtakım bozuklara neden olduğu ileri derecelere gelmeden önce erken dönemde tespit edilen kalp hastalıklarının tedavisi, sonuçları itibariyle kalbin daha fazla zarar görmesinin önüne geçmektedir. Örneğin; kalp kapakçıklarındaki problemler erken dönemde tespit edilebilirse ve  gerekli uygunluk durumu varsa, kapak değişimine gerek kalmadan kapak tamiriyle tedavi edilebilmektedir. Kişinin kendi kalp kapağıyla yaşaması yapay bir kalp kapağı takılmasından daha iyidir. Kalp kapağı tamir edilebilmesi için de erken dönemde yani kalp kapağındaki sorunun ileri derecelere varmamış olması gerekmektedir. Başka bir örnek ise hamilelik döneminde anne karnında bebeğin bir kalp probleminin tespit edilmesi, problemin durumuna göre gerekli hazırlıkların yapılmasını ve belki de doğum sonrası yapılacak ameliyatla bebeğin hayata tutunmasını sağlamaktadır. Kalp hastalıklarına ait belirtileri olan kişilerin uzman bir kardiyoloji hekim kontrolünden geçmesi çok önemlidir. Ayrıca ailesinde kalp hastalığı ya da kalp krizi vakası olan kişilerin de gerekli kontrolleri yaptırmalarında fayda bulunmaktadır.

6. Kalp Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp ameliyatlarından sonraki en önemli konulardan biri, hastaların hekim tarafından tavsiye edildiği şekilde hareket etmeleridir. Örneğin, kalp kapak değişiminden sonra hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanımına ve enfeksiyonlara karşı korunmaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca kalp hastalıklarının ortaya çıkmasında önemli rol oynayan sigara tüketilmemeli, kolesterol konusunda beslenmeye dikkat edilmelidir. Kalp ameliyatı nedeniyle sigarayı bırakan hastaların tekrar sigaraya başlamaması gerekmektedir. bununla birlikte uzman hekim tavsiyeleri doğrultusunda düzenli egzersizlere günlük hayatta yer verilmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta durumunun ve kalp sağlığının kontrol edilerek takip edildiği düzenli hekim kontrolleri ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir kalbin sağlıklı bir yaşam anlamına geldiği unutulmamalıdır.

Call Now Button
× Whatsapp