Raynaud Hastalığı Nedir?

Raynaud hastalığı nedir sorusuna cevap verecek olursak, hastalığın genellikle el ve ayak parmaklarının kan damarlarında nadir görülen bir hastalık olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Üşüdüğünüzde veya stresli hissettiğinizde kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu durum, kanın cilt yüzeyine ulaşmasına mani olur ve bu durumdan etkilenen bölgeler beyaz ve maviye döner. Kan akışı normale döndüğünde cilt kızarır, nabız veya karıncalanma olur. Ciddi durumlarda, kan akışının kaybı yaralara veya doku ölümüne neden olabilir.

raynaud-hastaligi-nedir
raynaud-hastaligi-nedir

Bazı durumlarda kulak ya da burunda da görülebilmektedir. Genç kadınlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Raynaud hastalığı kendi başına ortaya çıktığında adına primer raynaud denirken romatizmal hastalıkların ya da başka hastalıkların eşlik ettiği durumlar ise sekonder reynaud femomeni olarak adlandırılırlar. Dolayısıyla hastalığın tedavisinde gerekli analiz, test ve değerlendirmelerin ardından en uygun tedavi yöntemine karar verilmelidir.

Raynaud Hastalığı Risk Grupları

Raynaud Hastalığı Nedir sorusunu cevapladıktan sonra ve hastalık hakkında kısa açıklamalardan sonra Soğuk iklimlerdeki insanların Raynaud hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Kadınlarda, aile geçmişine sahip kişilerde ve 30 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır.

Raynaud hastalığı tedavisi, kan damarlarını açık tutmak için ilaç kullanılabilir. Kendi kendinize yapabileceğiniz basit şeyler de vardır, örneğin Raynaud Hastalığının ilk belirtisinde elleri ılık suya batırmak, Soğuk havalarda ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmak, stres gibi tetikleyicilerden uzak durmak sizi bu konuda koruyacaktır.

Raynaud Hastalığının Tedavisi

Raynaud hastalığının tedavisinde öncelikle hastalığın primer mi yoksa sekonder raynaud fenomeni mi olduğu sorusunun cevabı araştırılmalıdır. Raynaud Hastalığı Nedir ve Risk Grupları Kimlerdir gibi soruları cevapladıktan sonra gelelim hastalığın tedavisine… Romatizmal hastalık gibi başka hastalıkların eşlik ettiği Raynaud fenomeninde bu hastalıkla birlikte gerekli değerlendirmelerin yapılmasının ardından en uygun tedavi seçenekleri belirlenmelidir. Tedavisinde sıcak su kullanma, soğuk havada eldiven kullanma gibi soğuktan koruyucu tedbirler alınarak koruma sağlanabilir. İlaç kullanımı, reynaud hastalığının tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir.

Raynaud hastalığı bazen çok basit bir ilaç tedavisi ile geçebileceği gibi, uzun vadede devam eden bu hastalıkta tedavi; torakal sempatektomi denilen göğüs iç yan kısmından minik bir yerden girilerek yapılan sempatik zincirin, yani damarların parmak damarların büzüşmesini sağlayan sempatik sinir sistemi aktivitesinin ortadan kaldırılmasına dayanır. Bu tedavide hasta çok rahatlar ve geçmişteki şikayetleri kaybolduğu gibi elleri aşırı ısınmaya bile başlar.

Raynaud Hastalığı Ameliyatı

Ameliyatla tedavisine gerekli görülmesi halinde karar verilebilir. Ameliyatla tedavi; torakal sempatektomi denilen göğüs iç yan kısmından minik bir yerden girilerek yapılan sempatik zincirin, yani damarların parmak damarların büzüşmesini sağlayan sempatik sinir sistemi aktivitesinin ortadan kaldırılmasına dayanır. Raynaud hastalığı belirtileri ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman hekim kontrolünden geçilerek hastalığın başta bir hastalık nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığı araştırılmalıdır.

Raynaud Hastalığı Nedir , Risk Grupları, Tedavi ve Ameliyatı gibi konulara değindiğimiz yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkürler, sağlıkla kalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe