Varis Tedavisi

Varis nedir sorusuna kısaca cevap verecek olursak eğer alt ekstremitelerin yüzeyel ve derin ven sistemindeki kapakçıkların yetersizliği sonucu kanın yerçekimi etkisiyle de göllenmesi ve cilt altı venlerin dolgunlaşması ve belirginleşmesi olarak söyleyebiliriz.  

Varis Nasıl Ortaya Çıkar

Genellikle doğum sonrası ortaya çıkmaya başlar, nedeni hamilelik esnasında batın içi venlere bası oluşması ve kilo artışıdır. Hamilelik sayısıyla oluşan venöz yetmezlik artar. Derin ven kapakçıklarının etkilenmesiyle venöz yetmezlik artar ve tromboze olma riski yükselir. Ani gelişen ağrıyla birlikte bacakta şişme ve yürüyeme venöz tromboz olduğunu gösterir. Bu durum akciğere emboli riski olabilmesi nedeniyle hayati risk taşır.

Varis Belirtileri Nelerdir

Varis belirtisi için başlangıçta semptom oluşturmasa da ilerleyen zamanda ağrı, kas krampları olabilir. Genellikle kozmetik yönden belirginleşmesi ilk başvuru nedenidir. Varis tanısı için alt ekstremite venöz USG önem taşır. Ultrasonografide venöz akım kaçağı , süresi , ven çapları  tam olarak ortaya konmalıdır, yani venöz harita tam olarak çıkarılmalıdır. Bu tedavinin yönlendirilmesi açısından çok önemlidir. Yüzeyel venlerin çapı ve kaçak süreleri hangi tedavinin uygulanması gerektiğini ortaya koyar.

İlk evre varislerde venöz göllenmenin tromboze olmasını önleyici ve akımı arttırıcı ilaçlarla medikal tedavi tercih edilir. Kozmetik yönden varis pakelerinin sklerozan tedavisi yani skleroterapi uygulanabilir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır

Yıllardır varis tedavisi için çeşitli ameliyatlar tercih edilmiştir. İlk olarak açık cerrahi teknik uygulanmışsa da günümüzde anestezi riski, hastane yatış süresi, cerrahi enfeksiyon gibi komplikasyonlar nedeniyle daha az hasarlı teknikler geliştirilmiştir. Varis tedavisi için günümüzde en az komplikasyonu nedeniyle ven embolizasyonu uygulamaktayız. Bu yöntemde anestezi ve cerrahi kesi yoktur, hastanede yatış gerekmez ve hasta yürüyerek gider. Yani hastanın herhangi bir kısıtlaması olmaz. İşlem basit olup, güvenlidir. Ultrasound eşliğinde yüzeyel vene katater yerleştirilerek embolizan ilaç verilir ve hemen arkasından aynı ultrasoun ile etkisi gözlemlenir. Varis tedavisi tamamlandıktan sonra hasta normal hayatına hemen döner.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe