Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği

Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Doğumsal kalp hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklardan biri kalp delikleridir. Bebeklerde ve çocuklarda kalp deliği, anne karnında kulakçıklar arası duvarın veya karıncıklar arası duvarın tam kapanmaması sonucu oluşan bir problemdir. Kulakçıklar arasındaki delik olma durumuna Atriyal Septal Defekt (ASD) denirken karıncıklar arasında delik oluşmasına da Ventriküler Septal Defekt (VSD) denir.  Her iki durumda da kalbin sol tarafındaki temiz kan sağ tarafa geçerek kirli kanla karışmakta ve bu da akciğere giden kan miktarını arttırmaktadır. Dolayısıyla kalp delikleri birtakım akciğer problemlerine ve kalp yetmezliği, kalp büyümesi gibi kalp sorunlarına neden olabilmektedir. Hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması son derece önemlidir.

Yazı İçeriği 

 1. Kalp Deliği Nedir?
 2. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Belirtileri
 3. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Tanısı
 4. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Nedenleri
 5. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Tedavi Yöntemleri
 6. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Ameliyatı

1. Kalp Deliği Nedir?

Kalp deliği, kalbin kulakçıkları ya da karıncıkları arasındaki duvarın tam kapanamaması sonucu oluşan doğumsal bir kalp hastalığıdır. Normal bir kalp yapısında, kalbin sağ tarafı kirli kanla sol tarafı ise temiz kanla ilgilenir ve temiz kanla kirli kan birbirine karışmaz. Kalp deliği hastalığında, kalbin sol tarafındaki temiz kan, kulakçık ya da karıncıkta ortaya çıkan delik nedeniyle kalbin sağ tarafına geçmektedir. Dolayısıyla temiz kan kirli kanla karışmakta ve akciğere gönderilen kan miktarı artmaktadır.  Kalp deliği, tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini bozan ve farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilen, kimi zaman belirti vererek kendini gösteren kimi zaman da belirti vermeden yıllar sonra yetişkinlikte fark edilebilen bir hastalıktır.

2. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde kalp deliği belirtileri;

 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Morarma
 • Emerken güçlük çekme, emerken yorulma ve ara vererek emmeye çalışma
 • Aşırı terleme
 • Dudak ve parmaklarda morarma, bebeğin aşırı huzursuzluğu

İlerleyen yaşlardaki çocuklarda kalp deliği belirtileri;

 • Oyun oynarken çabuk yorulma ve halsizlik
 • Göğüste ağrı
 • Sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları
 • Büyümede yavaşlık ve gerilik
 • Bunun yanında doktor kontrolünde kalpten üfürüm duyulması da var olan bir kalp deliğinin işareti olabilir.

3. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Tanısı

Bebeklerde ve çocuklarda kalp deliğinin tanısı ekokardiyografi ile yapılır.

4. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Nedenleri

Bebek ve çocuklarda kalp deliği, anne karnında kulakçıklar arası duvarın veya karıncıklar arası duvarın tam kapanmaması sonucu oluşur.

5. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Tedavi Yöntemleri

Bebek ve çocuklarda kalp deliği mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bazı delikler çocuk 2 yaşına gelene kadar kendiliğinden kapanabilmektedir. Bazı durumlarda gözlem süreciyle bu deliklerin kapanması takip edilebilir. Bunun yanında ilaç tedavisi, ameliyatsız girişimsel yöntemler ya da gerekli olması durumunda cerrahi müdahale ile kalp delikleri kapatılabilmektedir. Ameliyatsız kalp deliği tedavisi, kasıktan girilerek kalbe ulaşılması ve yerleştirilen kapama cihazı sayesinde deliklerin kapatılması esasına dayanır. Açık cerrahinin yayında uygulanan bir diğer yöntem ise minimal invaziv cerrahisidir. Minimal invaziv cerrahi tekniğiyle göğüs ortadan yarılmadan ve göğüs kemiği kesilmeden göğüs yanından, koltuk altından küçük kesilerle kalp deliği ameliyatı başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemde kaburgalar arasından kalbe ulaşılmakta ve kemik kesilmeden ve dokulara zarar verilmeden işlem gerçekleşmektedir. Minimal invaziv kalp cerrahisi yöntemiyle koltuk altından, göğüs yan kenarından ya da meme altından küçük girişimlerle kalp deliği tamir edilir. Karşılıklı olarak dikilir veya oraya yeni bir yama yapılır ve delik kapatılır. Uzman hekim tarafından gerekli test, analiz ve değerlendirmelerin yapılmasının ardından en uygun tedavi yöntemine karar verilmesi gerekir.

6. Bebek Ve Çocuklarda Kalp Deliği Ameliyatı

İlaç tedavisi ya da ameliyatsız yöntemlerle kalp deliğinin tedavi edilemeyecek durumlarda kalp deliği ameliyatına yani cerrahi müdahaleye başvurulabilmektedir. Halk arasında kapalı yöntem olarak da bilinen minimal invaziv cerrahisiyle kalp delikleri başarılı bir şekilde kapatılabilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Minimal invaziv kalp cerrahisi yöntemiyle koltuk altından, göğüs yan kenarından ya da meme altından küçük girişimlerle kalp deliği tamir edilir. Karşılıklı olarak dikilir veya oraya yeni bir yama yapılır ve delik kapatılır.

Call Now Button
× Whatsapp