Kalp Ameliyatları 2 veya 3 Kez Yapılabilir Mi?

Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 7 sn

Kalp Ameliyatları 2 veya 3 Kez Yapılabilir Mi?

Daha önce kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalar 2. ameliyatı olabileceği gibi; bazı durumlarda 3. ve 4. kez de ameliyat olabilir. Ancak ilk ameliyattan sonraki kalp ameliyatları risk taşır.

İkinci ya da üçüncü kez yapılacak kalp ameliyatlarında minimal invaziv cerrahi kullanılması, riski biraz daha düşürmektedir. Bunun yanı sıra ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın tecrübeli olması da oldukça önemlidir. Daha önce kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalarda ameliyata dair riskleri azaltmak için açık ameliyat tercih edilmeyebilir. Önceki ameliyat nedeniyle kalpteki açık bölge ileri derecede yapışıklık oluşturabilir. Bazı durumlarda göğüs ön kemiğine ya da kemiğin üstüne yapışması gibi durumlar görülebilir. Dolayısıyla bu bölgenin açılması kalpteki damar ve dokuların hasar görmesine neden olabilir. Bu noktada cerrahın tecrübesi oldukça önemlidir. Minimal invaziv cerrahi ile birkaç santimlik girişimlerle yapılan kalp ameliyatlarında risk daha düşük olduğu gibi, hastalar ameliyattan sonra daha hızlı iyileşir ve günlük yaşama daha çabuk döner.

İkinci kez yapılacak kalp ameliyatı olması gereken hastaların sadece cerrah konusunda değil, beslenme düzeni, tütün ve alkol kullanma alışkanlığı gibi konularda da dikkatli olması şarttır.

Son Yazılar