Kalp Ameliyatları 2 veya 3 Kez Yapılabilir Mi?

Daha Önce Kalp Ameliyatı Olan Hastalar Yeniden Olabilir mi?

Daha önce kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalar 2. ameliyatı olabileceği gibi; bazı durumlarda 3. ve 4. kez de ameliyat olabilir. Ancak ilk ameliyattan sonraki kalp ameliyatları risk taşır.

İkinci ya da üçüncü kez yapılacak kalp ameliyatlarında minimal invaziv cerrahi kullanılması, riski biraz daha düşürmektedir. Bunun yanı sıra ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın tecrübeli olması da oldukça önemlidir. Daha önce kalp ameliyatı geçirmiş olan hastalarda ameliyata dair riskleri azaltmak için açık ameliyat tercih edilmeyebilir. Önceki ameliyat nedeniyle kalpteki açık bölge ileri derecede yapışıklık oluşturabilir. Bazı durumlarda göğüs ön kemiğine ya da kemiğin üstüne yapışması gibi durumlar görülebilir. Dolayısıyla bu bölgenin açılması kalpteki damar ve dokuların hasar görmesine neden olabilir. Bu noktada cerrahın tecrübesi oldukça önemlidir. Minimal invaziv cerrahi ile birkaç santimlik girişimlerle yapılan kalp ameliyatlarında risk daha düşük olduğu gibi, hastalar ameliyattan sonra daha hızlı iyileşir ve günlük yaşama daha çabuk döner.

İkinci kez yapılacak kalp ameliyatı olması gereken hastaların sadece cerrah konusunda değil, beslenme düzeni, tütün ve alkol kullanma alışkanlığı gibi konularda da dikkatli olması şarttır.

Bir yorum

 • Bekir İncekara

  2:37 pm'de Mayıs 31, 2024

  Hocam iyi günler size Denizli den ulaşıyorum
  Babam için size yazıyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum
  Babam 2 defa bypass ameliyatı oldu. 1. Ameliyatı 2009 Ankarada 2. Ameliyatı 2015 de Denizli’de yapıldı. Ağrılarından dolayı Denizli de tekrar doktorlara muayene oldu. Stent durumunun sıkıntılı olabileceğini 3. Ameliyatı olabilir ama 3. Ameliyatı da sıkıntılı olabileceğini ve buradaki bazı doktorlar 3. Ameliyat olamayacağını söylediler. Bu durumda kafamız çok karıştı ne yapacağımızı bilemedik size sosyal medya üzerinden ve yorumlardan sizin isminizi çok duyduk. Babamın durumu hakkında bize yardımcı olabilirsiniz çok memnun olurum. Hocam durumumuz çok acil babamın anjiyo görüntülerini gönderebilirim. Sizden ricam bize dönüş yapmanızı bekliyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

  Cevap vermek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe