Kalp kapağı değişikliğiyle yenilenen hayat – 11.9.2017 sabah.com.tr

Geçirdiği felç sonrası kalp kapağında darlık olduğunu öğrenen Necmi Bey, yapılan ameliyat sonucunda artık bastonsuz bir şekilde yürüyebiliyor.

3 yıl önce felç kalan Necmi Bey, yapılan kontroller sonucunda çocukken geçirdiği romatizmal hastalık sebebiyle kalp kapağında darlık olduğunu öğrendi. Felç sonrası yürüme yetisini yitiren ve konuşma güçlüğü ile karşı karşıya kalan Necmi Bey’e ameliyat olamayacağı söylendi. Fakat Kalp Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul ile tanışan ve minimal invaziv yöntemle ameliyat edilen Necmi Bey, başarılı geçen ameliyat sonunda artık bastonsuz yürüyebiliyor.

SAATLİ BOMBA İLE YAŞIYORDU

Ameliyat sonrası elde edilen yüz güldürücü sonuç hakkında konuşan Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, “Necmi Bey’in durumunu değerlendirdiğimizde deyimi yerindeyse “saatli bomba” ile yaşadığını fark ettik. Her an pıhtı atma riski bulunuyordu. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise geri döndürülmesi güç bir durumla karşı karşıya kalınabilirdi. Bu sebeple hastamızı ameliyata aldık. Hastanın felci olması durumu biraz güçleştiriyordu. Ameliyatın göğüs kafesini keserek yapılması halinde kaburga kemiğinin iyileşme sürecinin 6 haftayı bulacağını biliyorduk. Bu ihtimalin gerçekleşmesi de fizik tedavinin aksamasına ve felcin ilerlemesine neden olabilirdi. Tüm bu bilgiler ışığında hastanın koltuk altından minimal invaziv yöntemle 5 cm’lik küçük bir kesi açarak kalp kapakçığını değiştirdik.” dedi.

DOKTORUNU SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN BULDU

Babasının sağlığına kavuşması için internette araştırmalarda bulunan ve Prof. Dr. Yavuz Beşoğul’u da internet üzerinden bulan Esra Günal, “Babamın tedavisi için birçok doktora danıştık. Operasyonun riskli olması bu konuda olumsuz cevaplar almamıza neden oluyordu. Ardından internet üzerinden Yavuz Hoca’nın ismini buldum. Kendisi hakkında detaylı bir araştırma yaptım. Eski hastalarıyla dahi görüşmeler gerçekleştirdim. Aldığım olumlu yorumlar sonrasında kendisiyle internet üzerinden iletişime geçtim. Konuşması ile beni rahatlattı ve babamın ameliyatı konusunda kendisine güvenebileceğimi hissettim. Çok şükür ameliyatı güzel bir şekilde geçti. Şimdi babamı sağlığına kavuşmuş bir şekilde görmek bizler için inanılmaz bir mutluluk.” dedi.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2017/09/11/kalp-kapagi-degisikligiyle-yenilenen-hayat

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe