Kalp Kapakçığı Tamiri ve Kalp Kapakçığı Değişimi Arasındaki Fark

blank
Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 31 sn

Kalp Kapakçığı Tamiri ve Kalp Kapakçığı Değişimi Arasındaki Fark

Kalp kapak hastalıkları en sık karşılaşılan kalp hastalıkları arasında yer almaktadır. Kalpteki mitral kapak, aort kapak, triküspit kapak ve pulmoner kapakta ortaya çıkan kalp kapağı darlık ve yetmezlik hastalıklarının tedavi yöntemleri hastalığın durumuna göre kalp kapakçığı tamiri ve kalp kapakçığı değişimi olarak farklılık arz edebilmektedir.Mitral kapak yetmezliği belirtileri

Kalp kapakçığı tamir ameliyatları, kalp kapakçığı değişim ameliyatlarına göre cerrahi açıdan daha zor olan, bilgi ve tecrübe isteyen ameliyatlardır. Eğer kalp kapağı tamir edilerek hastalık düzeltilebiliyorsa mutlaka kapak tamiri tercih edilmelidir. Yapay bir kapağın vücuda girmesi, vücudun buna alışması ve bunun düzgün çalışması için dikkat edilmesi gereken hususlar göz önüne alındığında hastanın kendi kalp kapağıyla yaşaması daha iyidir.

Kalp kapak tamiri sonrasında, kapak değişiminde olduğu gibi hastanın ömür boyu kan sulandırıcı ilacı kullanmasına gerek yoktur. Yine kapak değişimi sonrası ortaya çıkabilecek enfeksiyon gibi bazı komplikasyonlar kapak tamiri ile ortadan kaldırılmış olur. Bu sayede hasta daha konforlu bir şekilde hayatına devam edebilmektedir.

Kalp kapak tamiri her durumda söz konusu değildir. Eğer hastalık ileri derecedeyse ve tamiri mümkün değilse kalp kapakçığı değişimi zorunu hale gelmektedir. Bu tür durumlarda da kalp kapakçığı değişim ameliyatları başarıyla yapılmakta ve hastalığın tedavisi gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla burada en önemli nokta; kalp kapak hastalıklarının erken dönemde teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanabilmesidir. Kalp kapakçığı tamiri ve değişim ameliyatları uygun ellerde, bu konuda bilgili ve tecrübeli uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir.

blank
blank