Kapalı bypass ameliyatları hakkında bilmedikleriniz – milliyet.com.tr

Hastaların kapalı ameliyatlardan kaçarak ameliyat şansını yitirebileceğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, minimal invaziv kalp cerrahisinin getirdiği kolaylıklara değiniyor.

Kapalı bypass ameliyatları hakkında bilmedikleriniz

Kalp Ameliyatı deyince hepimiz korkar ve kaçmak için çareler ararız. Öyle çareler ki bazen doktordoktor gezer ve birinin ‘’Senin ameliyat olmana gerek yok.’’demesini umarız. Aslında kaçtığımız her gün risk biraz daha artar ve ameliyat şansını yitirebiliriz. Oysa ,” Bu ameliyatı nasıl daha hafif atlatırım?” araştırmasına girmek en doğru tutumdur.Çünkü; son yıllarda minimalinvazif kalp cerrahisi dediğimizgirişim yerini çok küçültülerek ve kalp akciğer makinesi kullanılmaksızın yani kalp durdurulmadan bu ameliyatların yapılmasını mümkün kılmıştır. Peki, bu ne gibi avantajlar sağlar?

kapalı bypass ameliyatlarıCerrahi travmanın ve kan kaybının azalması

Göğüs ön kemiğinin boydan boya açılmaması veya hiç açılmaması hasta için büyük rahatlık sağlar.Bir iğne batması ile büyük bir çivinin batması arasındaki fark gibidir. Açılan alanın çok az olması nedeniyle kanamada az olacaktır. Ayrıca ameliyat sonrası ağrıda azalmış olur.

Çabuk iyileşme ve erken taburculuk

Küçük yara yeri çabuk iyileşir, özelliklede kemik ve kas kesisi yoksa hasta erken dönem ayağa kalkar.Yatağında istediği pozisyonda yatabilir,dönebilir. El ve kollarını kullanarak günlük kendi ihtiyaçlarını giderebilir. Emniyet kemerini takabilir, göğsüne darbe gelmesinden kaçınmak zorunda değildir.

Daha iyi kozmetik görünüm

Koltukaltından,meme altından veya göğüs altından yapılan bu ameliyatlarda ameliyat yerini hastanın kendi dahi göremeyebilir.Bir ay zarfında girişim yeri bellibelirsiz hale gelir.Özelliklede gençler,bayanlar ve çocuklarda tercih nedenidir.

Cinsel ve sosyal problemleri engellemek

Kalp durdurularak yapılan ve göğüs kemiğinin baştan sona kesildiği açık kalp ameliyatlarında beyin ve kalp başta olmak üzere birçok organ kalp-akciğer pompasından etkilenir.Ameliyat sonrası saç dökülmesi,kişilik değişiklikleri,cinsel isteksizlik ve fonksiyon bozukluğu ortaya çıkabilir.Ayrıca göğüs ön kemiğinin kaynamasına kadar cinsel ilişki yasaklanır. Oysa kalp çalışırken yapılan estetik ameliyatlarda bu problemlerin hiçbiri olmaz.Hasta kısa sürede normal performansına döner.

Düşük enfeksiyon riski

Bağışıklık sistemi hasar görmez,kan mekanik travmaya uğramaz ve kan hücreleri sağlam kalır.Bütün bunların sonucunda da enfeksiyon riski ve girişim yerinin iltihaplanması çok nadirdir.

Beyin,böbrek ve akciğer komplikasyonların azalması

Kalp-akciğer pompası kullanılmadığında kan hücreleri etkilenmez ve beyin hasarı,inme, böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar olmaz.
Bu avantajları nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen ameliyat teknikleridir.

Kalp ve Damar Cerrahisi
Prof. Dr. Yavuz Beşoğul

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/pembenar/kapali-bypass-ameliyatlari-hakkinda-bilmedikleriniz-2250931

Bir yorum

 • Sertaç Koç

  11:19 pm'de Ağustos 24, 2022

  3 tane kalp damar değişimi yapılması gerekiyor ve kapalı by-pass olmak istiyorum rica etsem üçret aralığını öğrenebilir miyim
  Teşekkür ediyorum
  Tel 05054679611

  Cevap vermek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe