Koroner Bypass Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır

Koroner bypass ameliyatı kanı, kalp kasınıza kan akışını iyileştirmek için kalbinizdeki bloke olmuş veya kısmen bloke olmuş bir atardamarın bir bölümüne yönlendirir. Prosedür, bacağınızdan, kolunuzdan veya göğsünüzden sağlıklı bir kan damarı almayı ve kalbinizdeki tıkalı arterlerin ötesine bağlamayı içerir. Koroner bypass cerrahisi, tıkanıklıklara (ateroskleroz veya koroner arter hastalığı) neden olan kalp hastalığını tedavi etmese de, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomları hafifletebilir. Bazı insanlar için bu prosedür kalp fonksiyonunu iyileştirebilir ve kalp hastalığının ölme riskini azaltabilir.

Koroner Bypass Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Kalbinizde tıkalı bir arter varsa koroner bypass cerrahisi bir seçenektir. Bunun dışında aşağıdaki durumlarda da doktorunuz koroner bypass ameliyatı olmanız gerektiğini size söyleyebilir.

  • Kalp kasınızı besleyen birkaç atardamarın daralması, hafif egzersiz sırasında veya istirahat sırasında kasın kanını kısa bırakması nedeniyle şiddetli göğüs ağrınız varsa,
  • Birden fazla hastalıklı koroner arteriniz var ve kalbin ana pompalama odası (sol ventrikül) iyi çalışmıyorsa
  • Sol ana koroner arter ciddi şekilde daralmış veya bloke olmuş ise, (Bu arter kanın çoğunu sol ventriküle sağlar)
  • Arteri (anjiyoplasti) uygun olmayan bir şekilde genişletmek için geçici olarak küçük bir balonu sokan ve şişiren bir arter tıkanıklığınız var ve arteri açık tutmak için daha önce anjiyoplasti veya küçük bir tel örgü tüpün (stent) yerleştirilmesi başarılı olamadı ya da stent yerleştirme yaptınız, ancak arter tekrar daraltıldıysa (restenoz)
  • Başka tedavilere yanıt vermiyorsanız, kalp krizi gibi acil durumlarda koroner bypass ameliyatı da yapılabilir.

Koroner bypass cerrahisi sonrası ameliyattan sonra yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekir. Kan kolesterolünüzü düşürmek, kan pıhtısı geliştirme riskini azaltmak ve kalbinizin mümkün olduğunca iyi çalışmasına yardımcı olmak için koroner bypass ameliyatından sonra ilaçlar rutin olarak reçete edilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe