Karotis Arter Ameliyatı

Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 48 sn

Karotis Arter Ameliyatı

Karatis arterler boyun bölgemizin her iki tarafında bulunan şah damarı olarak bilinen damaların genel adıdırr. Şah damarı yani karotis arterler beyin beslenmesinin ana kaynaklarıdır. Sağ ve sol karotis arterler boyun yan taraflarında seyreder ve yan arka taraflarında kafatasına girerek dallara ayrılır. Common karotis arter  ayrım yerinde aterosklerotik oklüzyonlar oluşabilir ve beyin akımını azaltır, bu zemin üzerine ani gelişen trombüs (pıhtı) da eklenirse geçici veya kalıcı inme ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda Karotis arter ameliyatı yapılabilir.

Karotis Arter Belirtileri

Karotis arter belirtileri arasında genellikle unutkanlık, başağrısı, boyun ağrısı gibi şikayetler üzerine nörolojik tanı için yapılan karotis USG sonucu tespit edilir. Bunun yanı sıra karotis arter tanısı arasında ani inmeler de bulunmaktadır. Karotis hastalığı ile ilgili daha fazla bilgiyi ” Karotis Arter Hastalığı ” başlıklı yazımızdan bulabilirsiniz.

Karotis Ameliyatı Nasıl Yapılır

Sağ ve/veya sol %50 ve üzerinde karotis lezyonları boyun karotis bilgisayarlı anjiografi veya MR ile tespit edilerek stent veya endarterektomi ameliyatı uygulanır. Karotis arter ameliyatı için oklüze eden aterom plağı endotelle birlikte eksize edilir. Bu işlem beyin kan akımını aksatmamak amacıyla geçici shunt konularak yapılır. Eğer çift taraflı lezyon var ise önce lezyonun fazla olduğu taraf tercih edilir. Genellikle bu hastaların aterosklerotik damar yapısı nedeniyle koroner arterlerine mutlaka ameliyat öncesi anjiografi yapılmalıdır. Eğer koroner arterlerinde riskli lezyonlar varsa aynı seansta ameliyat veya riski yüksek olan ameliyat önce yapılır. Diğer yandan karotis lezyonu total ise ameliyat kontrendikedir. Karotis arter ameliyatı sonrası kalıcı felç hemen düzelmeyebilir fakat fizik tedavi sonrası az da olsa düzelme sağlayabilir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Karotis ameliyatı sonrası 2-3 günlük takip sonrası taburculuk yapıldığı gibi erken günlük yaşama dönülmelidir. Düzenli ultrasonik takip çok önemlidir. Kolesterolden zengin diyetten kaçınmalı, sigara kesinlikle içmemeli, kan şekeri kontrollerini düzenli yapmalıdırlar.

Son Yazılar