Triküspid Kapak Yetmezliği Nedir

Ortalama Okuma Süresi: 4 dk, 21 sn

Triküspid Kapak Yetmezliği Nedir

Kalbin sağ atriyum ile sağ ventrikul arasında bulunan triküspid kapak adı verilen kapakçığın işlevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan bir kalp kapak hastalığıdır. Bu kapakçık, sağ atriyumdan sağ ventriküle kanın geriye kaçmasını önlemek için görev yapar. Triküspid kapak yetmezliği, bu kapakçığın tam olarak kapanamaması veya yetersiz kapanması durumunda meydana gelen hastalığa denir.

Triküspid Kapak Ne İşe Yarar ?

Triküspid kapak, kalbin sağ atriumundan sağ ventriküle kanın geçişini kontrol eder. Sağ atrium, oksijenlenmiş kanı toplar ve bu kanı sağ ventriküle pompalar. Triküspid kapak, bu geçişi düzenler ve sağ ventrikül kasılması sırasında kapalı kalır, böylece kanın geriye doğru atriuma kaçmasını önler. Triküspid kapak, sol atrioventriküler kapak gibi, kalp kapakçıklarının işleyişini düzenleyen önemli bir yapıdır. Bu kapaklar, kanın geriye doğru akmasını engelleyerek kalp verimliliğini arttırmada önemli rol oynar.

Belirtileri

Kalp kapak hastalıkları çoğunlukla başlangıç döneminde belirtiye yol açmaz. Dolayısıyla tanı ve tedavin gecikir. Bu da kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, inme ve kalp krizi gibi çok ciddi sağlık problemine ve hatta ani yaşam kaybına neden olabilir.

Çoğunlukla yavaş seyirli olan triküspid kapak yetmezliği varlığında kişi, düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalıdır. İlerleyen dönemlerde ortaya çıkan belirtiler, rahatsızlığın hangi kapakta olduğuna bağlı olarak farklık gösterse de genellikle kişiden kişiye değişebilir;Triküspid Kapak Yetmezliği

  • çabuk yorulma,
  • bitkinlik,
  • hâlsizlik,
  • tıkanma hissi,
  • nefes darlığı,
  • çarpıntı gibi belirtilere yol açar.

Vücutta sıvı birikimine de yol açabilen rahatsızlıklar;

 

  • ayaklarda şişlik,
  • baş dönmesi,
  • göğüs ağrısı
  • bayılma gibi belirtiler de yaygın olarak görülebilir.

Triküspid Kapak Yetmezliği ve Darlığı

Triküspid kapak yetmezliği, kapakçığın tam olarak kapanamadığı durumlarda oluşur ve sağ ventrikülden sağ atriuma kanın geri kaçmasına neden olabilir. Bu durum, kanın geriye doğru akmasına ve kalp işlev bozukluğuna yol açabilir.
Triküspid kapak darlığı ise, kapakçığın daralması ve tam olarak açılamaması durumunda meydana gelir. Bu durum da sağ atriumdan sağ ventriküle kan akışını kısıtlayabilir ve kalp işlevini olumsuz etkileyebilir.

Triküspid Kapak Yetmezliği Tedavisi

Su ve tuz tutulumunu azaltarak ödem ve bacak şişliğini kontrol altına alabilirler. Kan basıncını düzenlemek ve kalp işlevini iyileştirmek için kullanılırlar. Kan pıhtılarını önlemek için kullanılır, özellikle atriyal fibrilasyon gibi ritim bozuklukları varsa.

Triküspid kapak tamiri veya değiştirilmesi ciddi triküspid kapak yetmezliği durumlarında, kapak tamiri veya protez kapak ile değiştirilmesi gerekebilir. Kapak tamiri, kapakçığın düzeltilmesini içerirken, kapak değiştirme, hasarlı kapakçığın yeni bir kapakla değiştirilmesini sağlar.

Triküspid Kapak Yetmezliği Belirtileri

Bazı durumlarda, kateter tabanlı işlemler triküspid kapak yetmezliği hastalığını düzeltmek için kullanılabilir. Örneğin, triküspid kapak rejenerasyonu veya transkateter triküspid kapak yaması gibi prosedürler, bazı hastalara cerrahi olmayan bir seçenek sunabilir.

İyileşme Süreci

Kalp damar hastalıkları, ülkemizde ve dünyada yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunu olarak ilk sırada yer alıyor. Kalp hastalıklarının tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılırken, bazı hasta gruplarında ameliyat altın standart olarak öne çıkıyor. Açık kalp ameliyatları hastaları sağlığına kavuştursa da cerrahi sonrası kaliteli yaşam için bazı kurallara uyulması gerekiyor.

Sigara içmek, triküspid kapak yetmezliği durumuna getiren en önemli faktörlerin başında gelir. Hastalık veya ameliyat nedeniyle sigarayı bırakan hastaların iyileşmeye yönelik ilk adımı attığı unutulmamalıdır. Taburcu olduktan sonra hastanın en az altı hafta sırt üstü yatması ve bu dönemde ağırlık kaldırmaması gerekir. Açık kalp ameliyatlarında göğüs kemiği olarak adlandırılan sternum açılır. Dolayısıyla iyileşme döneminde göğüs kemiği bölgesini korumak gerekmektedir.

Bacaktan toplardamar alınan koroner bypass hastalarının iyileşme döneminde varis çorabı kullanması önerilir. Bu çorap, ayaklarda şişlik olmasını azaltmak ve engellemek için kullanılır. Hastalar ameliyattan bir hafta sonra duş alabilir, ancak banyoda tek başına kalmamalı, yara yerine kesinlikle lif uygulanmamalıdır. Sadece ılık su ve sabun kullanmak yeterli olur. Yemekler, az yağlı ve az tuzlu olmalıdır. Kırmızı et yerine, derisi alınmış tavuk, hindi veya balık, ana öğün olarak da kepek ekmeğiyle ile beraber pirinç, fasulye veya etsiz sebze yemeği tüketilmesi önerilir. Egzersiz yapmak genel vücut sağlığı için çok önemlidir. Ancak ameliyat sonrası dönemde bunun uygulanışına ve doktorun önerdiği şekilde yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Son Yazılar