Buerger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Periferik bir damar rahatsızlığı olan buerger hastalığı, sigaraya bağlı el ve ayak damarlarında ilerleyen tıkanıklık sonucu oluşmaktadır. Sigara ve tütün mamullerinin aşırı kullanımı sonucunda Buerger hastalığı ortaya çıkmaktadır. Hastalık, kol ve bacaklardaki atardamarlarda ve toplardamarlarda görülür. Buerger hastalığında damar tıkanıklığı, kan damarlarının iltihaplanması, şişmesi ve kan pıhtılarının oluşması ile meydana gelir. Bu durum cilt dokularında da hasara neden olur. Buerger hastalığı tedavisi gerçekleştirilmediği durumlarda enfeksiyona ve daha ileri düzeyde kangren oluşmasına sebebiyet verebilir.

Buerger Hastalığı Nedir?

Buerger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında budama hastalığı olarak da bilinen buerger hastalığı 20 ve 50 yaş aralığındaki tütün maddeleri kullanan erkeklerde görülmektedir. Tütün kullanımına bağlı olarak damarlarda gelişen iltihaplanma zaman içerisinde el ve ayaklarda kan akımının yavaşlaması hatta durmasına sebep olabilir. Buerger hastalığı el ve ayaklarda küçük ve orta boy damarları tutmaktadır. Buerger hastalığının ortaya çıkması tütün mamüllerinin kullanımı ile doğrudan ilişkilidir. Hastalığın ortaya çıkmasına etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır.

Buerger Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Buerger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buerger hastalığının ortaya çıkmasına etki eden kesin neden henüz hala tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığın ortaya çıkması ve ilerlemesinde sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı önemli bir faktördür. Kişilerde tütün kullanımı ile maruz kalınan kimyasallar, damar duvarındaki kolajen gibi çeşitli önemli yapı maddelerinin hasarlanmasına neden olabilir. Bu rahatsızlığın gelişimine dair bir diğer teori ise tütün kullanımının bazı kişilerde bağışıklık sisteminin damar yapılarına karşı anormal yanıt oluşturmasıdır. Uzmanların Buerger hastalığı gelişiminde üzerinde durduğu bir diğer konu da genetik yatkınlıktır. Buerger hastalığının ortaya çıkmasına etki eden risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir;

Tütün Kullanımı: Sigara ve tütün ürünlerinin kullanımında Buerger hastalığının görülme riski oldukça yüksektir.

Kronik Diş Hastalıkları: Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülen hastalık, uzun süreli olarak diş etlerinde enfeksiyon oluşması durumunda ortaya çıkabilir.

Yaş: Buerger hastalığı genellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir. Yaşın ilerlemesi hastalığın ortaya çıkma riskini de arttırmaktadır.

Buerger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Buerger Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sigara ve tütün ürünlerini bırakmak Buerger hastalığının ilerlemesinin önüne geçer. Direkt olarak bir tedavi yöntemi değildir ancak hastalığının ilerlemesinin yavaşlatılması uygulanacak tedavilerin daha başarılı olmasını sağlar. Günde içilebilecek birkaç sigara bile hastalığın ilerlemesine neden olur. Bunun dışında hastalığın tedavisi için farklı birkaç yaklaşım daha mevcuttur. Kan damarlarının genişlemesini, kan akışının iyileştirilmesini ve kan pıhtılarının ortadan kaldırılmasını sağlayacak ilaçların kullanımı önerilir. Hastaya uygulanılacak Buerger hastalığı tedavisi kapsamında, damar genişletici ilaçların verilmesi, tempolu yürüme gibi egzersizlerin yapılması, kol ve bacaklara aralıklı olarak baskı uygulanması ya da etkilenen bölgedeki sinirlerin kesilmesi uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=l7WlCjPgrUs&t=3s