Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul | Randevu Hattı: 0216 532 10 15

Yetişkinlerde Kalp Deliği

Yetişkinlerde Kalp Deliği, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Doğumsal kalp hastalıkları arasında en sık görülen hastalıklardan biri kalp delikleridir. Kalp deliği, anne karnında kulakçıklar arası duvarın veya karıncıklar arası duvarın tam kapanmaması sonucu oluşan bir problemdir. Bu delik doğuş anında veya doğuş sonrası fark edilebileceği gibi kimi zaman 40-50 yaşlarına kadar fark edilemeyebilir. Kırklı yaşlarda hastanın nefes darlığı, çarpıntı gibi şikayetleri sonucu yapılan ekokardiyografide ortaya çıkabilir. Kulakçıklar arasındaki delik olma durumuna Atriyal Septal Defekt (ASD) denirken karıncıklar arasında delik oluşmasına da Ventriküler Septal Defekt (VSD) denir.  Her iki durumda da kalbin sol tarafındaki temiz kan sağ tarafa geçerek kirli kanla karışmakta ve bu da akciğere giden kan miktarını arttırmaktadır. Dolayısıyla kalp delikleri birtakım akciğer problemlerine ve kalp yetmezliği, kalp büyümesi gibi kalp sorunlarına neden olabilmektedir. Hastalığın erken dönemde teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması son derece önemlidir.

Yazı İçeriği 

  1. Kalp Deliği Nedir?
  2. Yetişkinlerde Kalp Deliği Belirtileri
  3. Yetişkinlerde Kalp Deliği Tanısı
  4. Yetişkinlerde Kalp Deliği Nedenleri
  5. YetişkinlerdeKalp Deliği Tedavi Yöntemleri
  6. Yetişkinlerde Kalp Deliği Ameliyatı

1. Kalp Deliği Nedir?

Kalp deliği, kalbin kulakçıkları ya da karıncıkları arasındaki duvarın tam kapanamaması sonucu oluşan doğumsal bir kalp hastalığıdır. Normal bir kalp yapısında, kalbin sağ tarafı kirli kanla sol tarafı ise temiz kanla ilgilenir ve temiz kanla kirli kan birbirine karışmaz. Kalp deliği hastalığında, kalbin sol tarafındaki temiz kan, kulakçık ya da karıncıkta ortaya çıkan delik nedeniyle kalbin sağ tarafına geçmektedir. Dolayısıyla temiz kan kirli kanla karışmakta ve akciğere gönderilen kan miktarı artmaktadır.  Kalp deliği, tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini bozan ve farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilen, kimi zaman belirti vererek kendini gösteren kimi zaman da belirti vermeden yıllar sonra yetişkinlikte fark edilebilen bir hastalıktır.

2. Yetişkinlerde Kalp Deliği Belirtileri

  • Nefes almada zorlanma
  • Yürümede zorluk çekme
  • Çarpıntı

3. Yetişkinlerde Kalp Deliği Tanısı

Yetişkinlerde kalp deliğinin tanısı ekokardiyografi ile yapılır.

4. Yetişkinlerde Kalp Deliği Nedenleri

Yetişkinlerde kalp deliğinin nedeni, anne karnında kulakçıklar arası duvarın veya karıncıklar arası duvarın tam kapanmamasıdır. Çocukluk döneminde belirti vermeden devam edebilen bu hastalık yetişkinlikte birtakım sorunlarla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla hastalık tespit edildiğinde mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir.

5. Yetişkinlerde Kalp Deliği Tedavi Yöntemleri

Yetişkinlerde görülen kalp deliğinin tedavisinde; ilaç tedavisi, ameliyatsız girişimsel yöntemler ya da gerekli olması durumunda cerrahi müdahale ile kalp delikleri kapatılabilmektedir. Ameliyatsız kalp deliği tedavisi, kasıktan girilerek kalbe ulaşılması ve yerleştirilen kapama cihazı sayesinde deliklerin kapatılması esasına dayanır. Açık cerrahinin yayında uygulanan bir diğer yöntem ise minimal invaziv cerrahisidir. Minimal invaziv cerrahi tekniğiyle göğüs ortadan yarılmadan ve göğüs kemiği kesilmeden göğüs yanından, koltuk altından küçük kesilerle kalp deliği ameliyatı başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemde kaburgalar arasından kalbe ulaşılmakta ve kemik kesilmeden ve dokulara zarar verilmeden işlem gerçekleşmektedir. Minimal invaziv kalp cerrahisi yöntemiyle koltuk altından, göğüs yan kenarından ya da meme altından küçük girişimlerle kalp deliği tamir edilir. Karşılıklı olarak dikilir veya oraya yeni bir yama yapılır ve delik kapatılır. Uzman hekim tarafından gerekli test, analiz ve değerlendirmelerin yapılmasının ardından en uygun tedavi yöntemine karar verilmesi gerekir.

6. Yetişkinlerde Kalp Deliği Ameliyatı

İlaç tedavisi ya da ameliyatsız girişimsel yöntemlerle kalp deliğinin tedavi edilemeyecek durumlarda kalp deliği ameliyatına yani cerrahi müdahaleye başvurulabilmektedir. Halk arasında kapalı yöntem olarak da bilinen minimal invaziv cerrahisiyle kalp delikleri başarılı bir şekilde kapatılabilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Minimal invaziv kalp cerrahisi yöntemiyle koltuk altından, göğüs yan kenarından ya da meme altından küçük girişimlerle kalp deliği tamir edilir. Karşılıklı olarak dikilir veya oraya yeni bir yama yapılır ve delik kapatılır.

Call Now Button
× Whatsapp