Kalp Kapağında Kaçak Nedir?

Kalp kapağında kaçak nediri açıklamadan önce kalp kapakçıklarından bahsedelim. Kalpte mitral kapak, aort kapak, triküspit kapak ve pulmoner kapak olmak üzere 4 kapakçık bulunur. Bu kapakların görevi kanın doğru yönde akmasını sağlamaktır. Örneğin akciğerde temizlenerek sol kulakçığa gelen kan, mitral kapaktan geçerek sol karıncığa gelir. İşte bu noktada mitral kapakta kaçak oluşması kanın geriye sol kulakçığa kaçması anlamına gelir. Bu durumda kalp bu kanı tekrar sol karıncığa göndermek için daha fazla çalışmak zorunda kalır.

kalp-kapaginda-kacak
kalp-kapaginda-kacak

Kalp kapağında kaçak genelde kalp kapağındaki yetmezlik sonucu ortaya çıkar. Yetmezliğin nedeni ise kalp kapaklarını tutan liflerin kopması veya tersine dönmesidir ya da doğuştan kalp kapağının iki yaprakçıklı olmasıdır. Sonuç olarak tam kapanamama ve geriye kaçırma oluşur. Özellikle kalbin sol tarafındaki kapakçıklar bundan çok etkilenir. Birincisi mitral kapaktır ki mitral kapakta kalbin büyümesiyle birlikte kaçak da olabilir. Diğer taraftan da aort kapakta genişlemeyle birlikte veya doğuştan iki yaprakçıklı olması nedeniyle geriye kaçırır.

5 Yorumlar Yorumları Gizle

İyi günler kolay gelsin.12 yaşındaki oğlumun EKO’su çekildi ve kalp kapakçığında kaçak tespit edildi ve doktor şu anda ameliyatlık bir durum olmadığını söyledi.Ama biz endişeliyiz ve gündelik hayatta ve sonrası ileriki günlerde bir sıkıntı teşkil eder mi acaba? yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

İyi günler kolay gelsin.13 yaşındaki oğlumun EKO’su çekildi ve kalp kapakçığında kaçak tespit edildi ve doktor şu anda ameliyatlık bir durum olmadığını söyledi.Ama biz endişeliyiz ve gündelik hayatta ve sonrası ileriki günlerde bir sıkıntı teşkil eder mi acaba? yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.

Merhabalar ben 15 yaşındayım bende tam 12 yaşındayken spor lisansı almak için kontrolden geçerken fark edildi benimde aort kapakçığımda kaçak vardı ameliyatlık bi durumum yoktu ama yinede deposilin diye bi iğne yazmıştı kalbi korumak için

Ogluma eko cekildi fizyolik sinirda my tanisi kondu ilerleme gibi bir durumu var mi acaba romotolik bir ragitszlktan supheleniyolar ana testi 3 pozitif geldi 3 ay arayla

Yoruma kapalı.