Kalp Hastaları Oruç Tutabilir Mi?

Her yıl karşılaştığımız bir soru olan kalp hastaları oruç tutabilir mi? sorusuna sizler için kısa ve öz bir yanıt vermeye çalıştık. Öncelikle kalp hastamızın böyle bir isteği varsa mutlaka doktorunun onayıyla bu kararı almalıdır. Oruç tutmasının getirdiği riskler ilerleyen yaşla beraber mutlaka olacaktır. Bu nedenle kalp hastalığının ve oruç tutmanın birleştiği durumlarda en sık karşılaştığımız riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  •  Koroner damarların tıkanmasına bağlı enfarktüs, yıllarca iyi şekilde tedavi edilmemiş yüksek tansiyonun kalp kasını yorması sonucu kalp büyümesi, zamanında tedavisi yapılmamış kalp kapağı hastalıkları ya da kalp kası hastalığı gibi nedenlerin sebep olduğu kalp yetersizliği durumlarında, hastalar ilaç kullansalar bile oruç tutamazlar.
  •  Kalp yetersizliği olan kişilerde kullandıkları ilaçların etkisiyle oruç esnasında aşırı tuz ve su kayıpları olur. Bu durum da bayılma ve hatta şoka neden olabilir.
  •  İftarda, vücuda aşırı su ve tuz yüklenmesi sonucu zaten sınırda pompalama gücü olan kalbin aşırı çalışmasına neden olur.
  •  Bunun dışında hızlı ve bol yemek yemek, sindirim mide bağırsak sisteminde kan dolaşım hızlandıracağından, kalbe %20 ek yük getirir. Bu yüklenme de kalp yetersizliğine yol açabilir.

saydığımız oruç tutmaya bağlı olarak kalp hastalarının karşılaştığı riskler arttırılabilir. Bu nedenle mutlaka bu tip kararlar doktor kontrolünde alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe