Kalp Sağlığının Korunması İçin Neler Yapılmalıdır?

Ortalama Okuma Süresi: 2 dk, 11 sn

Kalp Sağlığının Korunması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kalp hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı günümüzde artış göstermektedir. Ülkemiz kalp krizi ölümlerinde Avrupa’da ilk sıralarda yer alıyor. Bu durum Türkiye’deki birçok insanın kalp rahatsızlıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğini gözler önüne seriyor. Kalp rahatsızlıklarının önüne geçmek, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için kalp sağlığının korunması son derece önemlidir. Yaşantımızda yapacağımız küçük değişimler kalp sağlığının korunması için önemli adımları oluşturacaktır. Kalp sağlığını korumanın başında yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı yiyecekler tüketme ve düzenli spor yapmak yer alıyor.

Kalp Sağlığının Koruması Ve Beslenme Düzeni

Kalp Sağlığının Korunması İçin Neler Yapılmalıdır?

Hem kalp sağlığını hem de genel sağlığı korumda besinler büyük önem taşıyor. Kalp sağlığını korumak için doymuş yağ oranı az olan besinler tüketilmelidir. İşlenmiş gıdalar damar tıkanıklığı, sindirim sistemini bozma, hormonal dengeyi bozma gibi nedenlerden dolayı kalp hastalığı riskini artırmaktadır. Balık, lif, yulaf ezmesi, kuru baklagiller, ıspanak, brokoli gibi potasyum değeri yüksek yeşil sebzeler kalp sağlığını korumada son derece etkilidir. Ayrıca kalp sağlığı için antioksidan bakımından zengin olan yeşil çay, papatya çayı gibi bitki çayları da fayda sağlamaktadır. Kalp sağlığının korunması için özellikle tuz ve şeker tüketimi azaltılmalı, günlük kalori alımına dikkat edilmelidir.

Kalp Sağlığının Koruması Ve Sporun Önemi

Kalp Sağlığının Korunması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kalp sağlığını korumak için beslenme kadar spor yapmanın da büyük önemi bulunmaktadır. Sürekli hareketsiz bir yaşam sürmek kalp sağlığını tehlikeye atmaktadır. Düzenli egzersiz yaparak kalp sağlığını korumak mümkündür. Kalbi güçlendirmek için gerçekleştirilen egzersizler kan basıncının düşmesine yardımcı olduğu için yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların düzene girmesine de imkân tanımaktadır. Her gün düzenli olarak tempolu yürümek bile kalp sağlığını olumlu etkilemektedir. Uzun bir ömür ve sağlıklı bir yaşam için beslenme ve spor alışkanlığı kazanılmalıdır. Ayrıca damar ve kalp sağlığı için özellikle ailesinde kalp rahatsızlığı olan kişilerin belirli aralıklarla  doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir.

Son Yazılar