Kalpte Üfürüm Nedir?

Kalpte üfürüm, kanın kalpte dolaşırken akımın bozulması sonucu ortaya çıkan sesleri ifade etmek için kullanılır. Normal şartlarda kan kalpte sağlıklı bir şekilde akarken bu tür sesler çıkmaz. Ancak bazı durumlarda kalpte duyulan bu üfürümler; kalp delikleri, kalp kapak hastalıkları ya da kalp damarlarındaki birtakım problemlerin işaret edebilmektedir.

Kalpte üfürüm, özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde sık görülen problemlerden biridir. Bu nokta da kardiyoloji uzmanı tarafından detaylı olarak incelenmeli, gerekli tetkik ve analizler yapılmalıdır. Altta yatan bir kalp hastalığı olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Kalpte Üfürümün Kaç Çeşidi Vardır?

Doktorun muayene esnasında duyduğu, sesin adına kalpte üfürüm denilmektedir. Çocuklarda veya bebeklerde duyulan bu sebebin uzmanlar tarafından araştırılması gerekmektedir. Üfürüm ikiye ayrılmaktadır; masum üfürümler ve patolojik üfürümler şeklindedir.
Kalpte Ufurum

Patolojik Üfürüm Nedir?

Bebeğin veya çocuğun muayenesi sırasında daha şiddetli duyulan, sesin duyulduğu yere ve sesin şiddetine göre kapak yetersizliği veya darlığı sorunudur. Kalpteki damar darlığı veya bir delik gibi durumların varlığı söz konusudur.

Masum Üfürüm Nedir?

Özellikle çocukluk çağında görülen kalpte üfürüm fazlalıkla görülmektedir. Çocukların kalpleri normal olsa da içerisinde yer alan fibröz bantlarının titreşimi gibi sebeplerle duyulan sese kalpte üfürüm denilmektedir. Duyulan bu seslerde hastalık söz konusu değildir.

Duyulan üfürümlerin çeşitleri, üçe ayrılır;

Diyastolik üfürümler: Kalbin gevşemesi sırasında duyulurlar. Düşük frekanslıdırlar.

Sürekli üfürümler: Kalbin hem kasılması hem de gevşemesi esnasında duyulurlar.

Sistolik üfürümler: Kalbin kasılması sırasında duyulurlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe