Genç Yaşta Varis Neden Olur?

         Varis bacaklarda yüzeyel ve derin ven sistemindeki kapakçıkların yetersizliği sonucu kanın yerçekimi etkisiyle de göllenmesi ve cilt altı venlerin dolgunlaşması ve belirginleşmesiyle olur.  Genç yaşta varis oluşma sıklığı fazladır. Bunun birçok nedenleri vardır:

 1. En sık neden kalıtsal olmasıdır.
 2. Hareketsiz meslek hastalığı (ayakta fazla durmak, az yürümek),
 3. Şişmanlık, spor yapmamak,
 4. Masa başı oturmak ve ayaklar sarkık olması,
 5. Sık sık uzun yolculuk yapmak ve yolculuk sırasında hareket etmemek,
 6. Doğum ve sık aralıklarla fazla doğum yapmak.
 7. Sigara, alkol gibi maddelerin sık tüketilmesi.
 8. Tüm bunların yanında kan sulandırıcı ilaç kullanılmaması toplardamar içinde pıhtı oluşumuna ve pıhtının koparak akciğere kadar ulaşması sonucunda ölüme kadar gidecek sonuçlar oluşabilir.

         Varisler başlangıçta semptom oluşturmasa da ilerleyen zamanda ağrı, kas krampları olabilir. Genellikle kozmetik yönden belirginleşmesi ilk başvuru nedenidir. Tanıda alt ekstremite venöz USG önem taşır. Ultrasonografide venöz akım kaçağı, süresi, ven çapları tam olarak ortaya konmalıdır, yani venöz harita tam olarak çıkarılmalıdır. Bu tedavinin yönlendirilmesi açısından çok önemlidir. Yüzeyel venlerin çapı ve kaçak süreleri hangi tedavinin uygulanması gerektiğini ortaya koyar.

         İlk evre varislerde venöz göllenmenin tromboze olmasını önleyici ve akımı arttırıcı ilaçlarla medikal tedavi tercih edilir. Kozmetik yönden varis pakelerinin sklerozan tedavisi yani skleroterapi uygulanabilir.

Yıllardır genç yaşta varis tedavisinde çeşitli ameliyatlar tercih edilmiştir. İlk olarak açık cerrahi teknik uygulanmışsa da günümüzde anestezi riski, hastane yatış süresi, cerrahi enfeksiyon gibi komplikasyonlar nedeniyle daha az hasarlı teknikler geliştirilmiştir. Günümüzde en az komplikasyonu nedeniyle ven embolizasyonu uygulamaktayız. Bu yöntemde anestezi ve cerrahi kesi yoktur, hastanede yatış gerekmez ve hasta yürüyerek gider. Yani hastanın herhangi bir kısıtlaması olmaz. İşlem basit olup, güvenlidir. Ultrason eşliğinde yüzeyel vene katater yerleştirilerek embolizan ilaç verilir ve hemen arkasından aynı ultrason ile etkisi gözlemlenir. Hasta normal hayatına hemen döner.

Genç Yaşta Varis Belirtileri

Varis kendini bazı semptomlarla çok açık belli eder. Bu semptomlar;

 • Bacaklarda mavi ve mor renkte şişlikler oluşması.
 • Kaşıntı
 • Bacaklarda ağırlık hissi
 • Bacaklarda uyuşukluk
 • Ağrı

Varis Tedavisi

Genç yaşta varis olan hastalar için sürülen kremler, varis çorapları, bitkisel kremler, ilaç gibi yöntemler ile varis tedavisini sağlanmamaktadır. Fakat ameliyatsız tedavi teknikleri ile varis hastalığı tedavi edilebilir.

Varis Çeşitleri

Varisler; kılcal damar varisleri, retiküler varisler ve büyük toplardamar varisleri olarak 3 gruba ayrılmaktadır.

Kılcal damar varisleri, diğer adı telenjiektazi olarak da bilinen bu varis kılcal damarların çatlaması sonucu meydana gelmektedir. Görüntüsü örümcek ağlarına benzetilmektedir. Hamile ve hormon kullanan kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Retiküler varisler daha çok diz arkası ve ayak bileği çevresinde ciltte kabarık ve mavi renkte görülen varislerdir.

Büyük toplardamar varisleri bacaktaki büyük toplardamarların yetmezliği sonucunda oluşur. Varis belirtilerinin hepsi görülür. Çok fazla kabarır ve rengi yeşildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe