İnfektif Endokardit Nedir?

Endokardit, kalp iç yüzeyinin ve kalp kapaklarının iltihaplanması ya da mikrobi enfeksiyonu anlamına gelir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kana geçen bakteriler kalbin iç yüzeyini tutarak burada çoğalabilmektedir. Bununla birlikte kalp kapakçıklarını da bu enfeksiyonlar etkileyebilmektedir.  Ayrıca bu enfeksiyonlar kan dolaşımı i le vücudun farklı bölgelerine taşınabilmektedir. Özellikle doğumsal kalp hastalığı ya da kalp kapak hastalığı gibi kalp hastalığı olan kişilerin enfeksiyon konusunda daha dikkatli olması gerekmektedir.

İnfektif Endokardit Nedir?

İnfektif Endokardit Belirtileri

İnfektif endokardit belirtileri hastalarda  farklı şekillerde görülebilmektedir. Hastalar da sebebi bilinmeyen ateş ve kanda yoğun mikrop görülebilmektedir. Endokardit kimi zaman birtakım akciğer problemlerine neden olabilirken kimi zaman da beyin, kol ve bacak, karaciğer gibi değişik organlarda damar tıkanıklıklarına neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ortaya çıkan felcin nedeni bu endokardite bağlı pıhtı ve emboli olabilmektedir.
İnfektif Endokardit Tedavisi

İnfektif endokardit, mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.  Endokardit tedavisinde hastanın durumuna göre öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik tedavisine yanıt alınamayan durumlarda cerrahi müdahale söz konusudur. Bazı durumlarda ise hastaya direkt cerrahi müdahale yapılır. Kalpteki enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve kalbin içindeki yapıyı düzelterek, kalp kapağı problemlerini ortadan kaldırmak, endokardit nedeniyle ağır kalp yetmezliğinin görüldüğü durumlarda, pıhtı ve emboli nedeniyle cerrahi müdahale söz konusu olabilmektedir. Cerrahi müdahalenin zamanlaması çok önemlidir.

Bir yorum Yorumları Gizle

Oğlum aort stenozu idi doğuştan 9 yaşında rooz amalihatı oldu 1kez infektif endokardit 3.5 yıl önce geçirdi ve yine aynı denelle hacettepete yatıyor 2 hafta oldu Enfeksiyonda gerileme yok nasıl bir tedavi ile iyileşir vankomisinni kesip iese diye antibiyotik başlandı nasıl bir tedaviyle iyileşir.

Yoruma kapalı.