Kalp Kapakçığı Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?

Kalp kapakçığı ile ilgili problemlerde, birçok hasta ameliyatı erteler ve ameliyat olmaktan kaçınır. Başlangıç dönemlerinde ilaç vb. yöntemlerle kontrol altında tutulabilen kalp kapakçığı hastalıkları için ilerleyen dönemlerde cerrahi tedavi gerekli olabilir.

Mitral kapak değişimi ameliyatıÖzellikle mitral ya da aort kapak hastalıklarında yetmezlik ya da darlık problemleri daha sık görülür. Kalp kapak hastalıklarının ilerlemesi durumunda cerrahi tedavi yapılması oldukça önemlidir. Hastaların ameliyattan kaçınmaları, kapakçıktaki problemin artmasına neden olur ve zaman ilerledikçe ameliyat riski artabilir.

Minimal invaziv cerrahi ile yapılan kalp kapakçığı ameliyatlarının başarı oranı oldukça yüksektir. Özellikle uzun yıllardır bu alanda çalışan ve çok sayıda kalp kapakçığı ameliyatı gerçekleştirmiş olan doktorlar tarafından yapılan ameliyatlarda risk oldukça düşüktür. Dolayısıyla kalp kapakçığında sorun olan hastaların ameliyattan korkmalarına gerek yoktur.

Ameliyatın ertelenmesi ve hastaların tedavi olmaktan kaçınması ise daha riskli durumlara yol açar ve ameliyatın geç yapılması durumun riskli bir hale gelmesine neden olabilir.

Bir yorum Yorumları Gizle

Hocam merhaba annemde ileri kapak yetmezliği var bingür sönmez hocaya götürdük kendisi solunum testi sonrası ameliyat edikmemesi gerektiğini annem olsa yaptırmam ameliyat demesiyle kafamız çok karıştı eğer ameliyatı yaptırmazsak bizi neler bekler çok çaresiz kaldık ne önerirsiniZ

Yoruma kapalı.