Aort Darlığı Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=YJ_ZSLvKPr8

Vücuttaki en büyük damar aort damarıdır. Aort, kalpten tüm organlara temiz kan taşıyan önemli bir kan damarıdır. Aortun ortalama kan taşıma kapasitesi 6-7 litredir. Kalpte bulunan dört kapaktan biri olan aort kapağı da vardır. Aort kapağı, sol karıncıktan çıkan temiz kanın aorttan vücuda gitmeden önce geçtiği kapakçıktır. Aort kapağı, kanın doğru yönde akmasını ve kanın geri akmamasını sağlar. Bazı durumlarda aort kapağının daralması veya yetersizliği gibi sorunlar ortaya çıkar.

Aort kapağı kireçlenir ve deformasyon daralırsa açılamaz hale gelir. Sonuç olarak, kalpten pompalanan kan  daralan aort kapağından geçerken zorlanır. Bu nedenle kalp kası zorlanmaya başlar ve zorlanır ve bütün yük ona kalır. Bu, kalp kasının kalınlaşmasına ve yetmezlik olmasına neden olur. Aort darlığı tedavi edilmezse kalp yetmezliği de yaşamı tehdit edebilir.

Aort Darlığı Belirtileri Nedir?

Aort darlığı olan hastalar ilerleyen zamanlarda en ufak eforla bile nefes darlığı yaşamaya başlar. En çok yürümek veya merdiven çıkma gibi eylemler yaparken nefes darlığı yaşar. Bununla birlikte göğüs ağrıları da görülebilir. Aort darlığı çok fazla ilerlemiş olan hastalarda bayılma görülebilir. Bu aşamada olan hastalarda ölüm riski oldukça yüksektir. Aort kapak darlığında görülebilecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Eforla çabuk yorulma
  • Baş dönmesi
  • Çarpıntı
  • Halsizlik
  • Bayılma
  • Nefes Darlığı
  • Göğüs ağrısı

Aort Kapak Darlığı Nedenleri Nedir?

Aort darlığı genellikle yaşlılarda görülen bir hastalıktır. Çoğu yaşlıda görülebilen doğal bir kapak hastalığıdır. Yaşın ilerlemesiyle yıpranma, damar sertliği ve kireçlenme aort kan damarlarını etkilerse ortaya aort kapağının daralması çıkar. Aort darlığı da genç yaştaki bireylerde de görülebilmektedir. Aort darlığının nedeni doğumsal kusurlarından kaynaklanabilir. Doğumsal neden olarak da kalpte bulunan üç yaprakçık yerine 2 yaprakçık olması nedeniyle aort kapağı daralması oluşabilir. Romatizmal kalp hastalığı ve kapak enfeksiyonu, aort darlığının nedenleri olarak sıralanabilir.

Aort Kapak Darlığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Aort darlığına bağlı şikayetleri olan hastalar kardiyoloji uzmanına başvururlar. Kardiyolog önce hastanın detaylı anamnezini alır, sorunlarını dinler ve fizik muayene yapar. Fizik muayene sırasında kalp dinlenirken üfürüm duyulur. Fizik muayeneden sonra hastaya ekokardiyografi çekilir. Daha sonra kalp kateterizasyonu ve anjiyografi ile tam tanı konulur.

Aort Darlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aort darlığı ilaçla tedavi edilir, ancak bu tedavi sadece semptomları hafifletir. Ömrü uzatmaz. Yıpranan, daralmış bir aort kapağını ilaçla tedavi etmek imkansızdır. Bu durumda iki farklı tedavi devreye girer. Bunlardan biri açık cerrahidir. Açık ameliyatlı kapak cerrahisinde, cerrah, hastalıklı kapağa ulaşmak için kalbi açmalı ve kalbe erişim sağlamalıdır. Bu durumda hasta kalp-akciğer makinesine bağlanarak kalbi durdurulur. Açık cerrahide yeni bir mekanik veya biyoprotez kapak takılır. Ancak açık ameliyat için çok riskli olan hastalarda TAVI yöntemi kullanılır. Yani kasık atardamarından kapağa giren bir sistem yardımıyla kalbin aort kapağına ulaşılır.

Kalbe iletilen yerleştirme sistemi kapağın yerleştirilmesi gereken yere ulaştıktan sonra büyük bir stent üzerine monte edilen kapak bölgeye yerleştirilir. Kapağın düzgün yerleştirildiği ve iyi çalıştığı gösterildikten sonra işlem sonlandırılır. TAVI yönteminde herhangi bir kesi asla yapılmaz. TAVI yöntemi, aort kapak hastalığını tedavi etmek için kullanılır. İlk başlarda cerrahiye uygun olmayan hastalar için kullanılırken, şimdi ise cerrahi riski çok yüksek, orta-yüksek cerrahi riskli hastalar ve son zamanlarda düşük cerrahi riski olan hastalar için bir seçenek olarak kabul edilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

tr_TRTürkçe