Eisenmenger Sendromu Nedir?

Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 12 sn

Eisenmenger Sendromu Nedir?

Eisenmenger sendromu, doğuştan kalbin iki odası arasındaki delik ya da bir kusurun sonucu olarak ortaya çıkan, ciddi ve ölümcül sonuçlar doğurabilen bir sendromdur. Kalp ve akciğer arasındaki kan dolaşımı anormal bir şekildedir. Kalbin sol tarafındaki temiz kan sağ tarafına geçerek akciğere kan akışına neden olur. Bu durum akciğerde kanın birikmesine ve göllenmeye neden olur. Aynı zamanda akciğer damarlarındaki basınç artar, damarlar sertleşir ve daralır. Dolayısıyla akciğer dokusu ve damarları zarar görmekte ve çalışma fonksiyonlarını da olumsuz olarak etkilemektedir. Hastalık ileri derecelere ulaştığında kalp akciğer arasındaki kan dolaşımı tam tersine döndüğünden vücuda temiz yerine kirli kanın pompalanması söz konusu olmaktadır.

Eisenmenger Sendromu Nedir?

VSD (Ventriküler septal defect) karıncıklar arası delik, ASD (Atriyal septal defect) kulakçıklar arası delik, pumoner arter ile aort arter arasındaki açıklığı ifade eden Patent Duktus Arteriozus, kalbin alt ve üst odaları arasındaki deliği ifade eden Atriyoventriküler Kanal Defekti eisenmenger sendromuna neden olan kalp hastalıkları arasındadır.

Esienmenger sendromunun başlıca belirtileri arasında, siyanoz olarak ifade edilen mavimsi ya da grimsi ten rengi, kolay yorulma ve nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı, bayılma, kanlı öksürük, baş dönmesi ve karında şişlik bulunmaktadır.

Son Yazılar