Kalp Krizi Riskinden Korunmanın İpuçları

Kalp krizi riskinden korunmak ve gelecekte başka bir tanesini önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır. Buna “ikincil korunma” denir. İlk olarak, kalp hastalığınızı anladığınızdan emin olun. Doktorunuz size risk faktörlerini ve gelecekteki kalbinizin zarar görmesini önlemeye nasıl yardımcı olacağını söyleyecektir. Ardından, sağlıklı bir yaşam tarzı için aşağıdaki ipuçlarını izleyin.

Sigara içmeyi bırakın

Tütün kullanımı kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Kan damarlarının duvarlarına zarar verir. Kan ve oksijenin kalbinize ve diğer organlara ulaşmasını önleyebilir. Ayrıca kalp krizlerine yol açabilecek kan pıhtılarına neden olabilir. Tütünde ana kimyasal olan nikotin kan basıncınızı yükseltir. Sigara içiyorsanız, doktorunuzdan bırakma planı yapmanıza yardımcı olmasını isteyin. Sigara içmemeye ek olarak, ikinci el dumandan kaçının. Yanan bir sigaradan veya başka biri duman çıkardığında dumanı teneffüs edebilirsiniz.

Kan basıncınızı kontrol edin

Yüksek tansiyon kalbinize ve kan damarlarınıza baskı yapar. Tansiyonunuzu yönetmenin yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Buna egzersiz yapmak, tuz oranı düşük bir diyet tutmak ve aşırı kiloluysanız kilo vermek dahildir. Doktorunuz ayrıca kan basıncınızı kontrol etmenize yardımcı olacak ilaçlar da reçete edebilir. Tüm ilaçlar için doktorunuzun emirlerine uymak önemlidir.

Kolesterol seviyenizi kontrol edin

İki tür kolesterol vardır. Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) sizin için “iyi” dir. Düşük yoğunluklu lipoproteinler (LDL) sizin için “kötü” dir. Kanınızdaki çok fazla “kötü” kolesterol, kalp hastalığı riskinizi artırır. Kalp krizi geçirdiyseniz, doktorunuz kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olacak ilaçlar reçete edecektir. Ayrıca kalp sağlığı için bir diyet yemeli ve bir egzersiz programına başlamalısınız.

Diyabet olup olmadığını kontrol edin

Diyabet, insülin hormonu seviyelerinizle ilgili bir hastalıktır. Vücudunuzda herhangi bir insülin üretilmiyorsa Tip 1 diyabetiniz olabilir. Vücudunuz yeterli insülin üretmiyorsa veya doğru şekilde kullanmıyorsa Tip 2 diyabetiniz olabilir. Diyabet olması kalp krizi ve felç riskini artırır. Diyabet taraması hakkında doktorunuzla konuşun. Diyabetiniz varsa, durumunuzu yönetmek için bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilirler.

Egzersiz yapın

Düzenli kardiyo egzersizi kalbinizi daha güçlü hale getirebilir. Örnekler arasında yürüyüş, koşu, koşu, bisiklet ve yüzme sayılabilir. Egzersiz, kalbinizin kan pompalamasına ve vücudunuza oksijen vermesine yardımcı olur. Kolesterol seviyenizi ve kan basıncınızı düşürebilir. Aynı zamanda stresi azaltır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme kilo vermenize yardımcı olabilir. Fazla kilolu olmak kalp hastalığının bir risk faktörüdür. Vücut ağırlığınızın sadece% 10’unu kaybetmek riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Kalp krizinden sonra egzersize başlamadan veya yeniden başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Aktivitenizi izleyebilir ve sizi takipte tutabilirler.

Sağlıklı bir diyet yapın

Yediğiniz yiyecekler kan akışınızı etkiler. “Kötü” yağlar (doymuş ve trans yağlar) bakımından yüksek bir diyet, arterlerinizde birikmeye (plak) neden olabilir. Plak kalbinize kan akışını yavaşlatır veya önler. Zamanla, arterlerinizi engelleyebilir ve kalp krizi veya kalp yetmezliğine neden olabilir. Diyetinize kolesterol ve doymuş yağ oranı düşük yiyecekler ekleyin. daha fazla meyve ve sebze yiyin. Daha az kırmızı et ve daha fazla beyaz et ve balık yiyin. Daha az yüksek yağlı süt ürünleri tüketin. Tuz (sodyum) ve şekeri kesin. Kızarmış ve işlenmiş gıdalardan kaçının.

Stres seviyenizi kontrol edin

Kalp krizi korkutucu ve üzücü olabilir. Duygularınızla nasıl başa çıkacağınız konusunda doktorunuza danışın. Depresyon ve stres, kalp hastalığı riskinizi artırabilir.