Kalpte Miksoma Nedir?

blank
Ortalama Okuma Süresi: 1 dk, 8 sn

Kalpte Miksoma Nedir?

Miksoma, kalbin kendi yapısında ortaya çıkan iyi huylu primer kalp tümörlerinden biridir. Büyük çoğunluğu kalbin sol kulakçık bölümünde görülmekle birlikte sağ kulakçıkta da ortaya çıkabilmektedir. Sol kulakçık miksomaları genellikle iki kulakçık arasındaki duvarda görülmektedir. Bu kalp duvarına bir sap ile bağlı olabilmektedir. Bazı durumlarda mitral kapağı kapatabilmekte ya da sol karıncığa doğru büyüyebilmektedir.

Kalpte Miksoma Nedir?

Başlıca belirtisi nefes darlığı olup özellikle efor gerektiren aktivitelerde hasta bu nefes darlığını yoğun olarak yaşamaktadır. Mitral kapak hastalıklarının belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bazı hastalarda mitral kapağın kapanmasına bağlı olarak ani bayılmalar görülebilmektedir. Yüksek ateş, çabuk yorulma, eklem ağrıları, kalp yetmezliği diğer miksoma belirtileri arasındadır. Bununla birlikte kan dolaşımına katılan miksoma parçaları damar tıkanıklığına neden olabilmektedir.

Kalpte ortaya çıkan miksomalar, koltuk altı kalp ameliyatı olarak da bilinen minimal invaziv cerrahi yöntemiyle başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Miksomalar kolay parçalanabilir olduğundan ameliyat sırasında dikkatli ve özenli bir çalışmayı gerektirir. Dolayısıyla uzman hekimin bu konuda bilgisi ve tecrübesi ameliyatın başarısında rol oynayan önemli bir unsurdur.

blank
blank