Kolesterol’ ün Kalp Sağlığına Etkisi

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, hücrelerin tümünde bulunan bir tür kan yağıdır. Sinir siteminden bağışıklık sistemine, hormonların düzenlenmesinden mikroorganizmalara karşı mücadele edilmesine kadar vücudun birçok fonksiyonu yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Kolesterol hem vücut tarafından üretilmekte hem de yiyecekler yoluyla dışarıdan alınabilmektedir.

Halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen HDL Kolesterol ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL Kolesterol olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.  HDL kolesterol,  vücuttaki fazla kolesterolü dışarı atılmasını sağlarken LDL kolesterol ise vücutta sentezlenen kolesterolü diğer dokulara taşımakla görevlidir.

En Yaygın Kolesterol Belirtileri

Kalp damar hastalıklarını en fazla tetikleyen ve hastalığın daha fazla şiddetlenmesine neden olan kolesterol; günümüzde özellikle hareketsiz yaşamda artış gösteren tüketimde yediklerimizde ve hayvani yağlarda çok fazla ortaya çıkan kolesterol yüksekliği hastalık riskini arttırır. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilen kolesterol belirtilerinin en tipik olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Nedensiz olan halsizlik ve yorgunluk,
  • Tipik olarak Göz etrafında kendini gösteren yağ bezeleri,
  • Oluşan yaraların geç iyileşmesi,
  • Nefes darlığı

gibi en tipik nedenleri sayabiliriz. Bu belirtiler artırabilir.

Kolesterolün Kalp Sağlığına Etkisi

Kanda kolesterol seviyesinin yükselmesi damar duvarında bu yağ hücrelerinin birikmesine ve kan akışının yavaşlamasına neden olmaktadır. Damar yapısının bozulması ve daralması sonucunda ortaya çıkan tıkanıklar kalp damarlarında ortaya çıkarsa kalp krizine neden olarak ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir.

Dolayısıyla kolesterol yüksekliği kalp krizi açısından önemli bir risk faktörüdür. Bu noktada kolesterol yüksekliğine neden olan gıdalardan uzak durulmasında fayda bulunmaktadır. Bununla birlikte gerekli tedavi prosedürlerinin uygulanması ve hastanın takip edilmesi önem arz etmektedir.

 

 

Son Yazılar

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Avantajları
Yazar: Mart 6, 2024
Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri
Yazar: Ocak 4, 2024
Pulmoner Emboli Nedir?
Yazar: Aralık 25, 2023
Koroner Bypass Ameliyatı Nedir?
Yazar: Aralık 18, 2023