Miyokardit Nedir?

Miyokard, kalp kasının bir diğer ismidir. Miyokardit ise kalpteki bu kasının iltihaplanması ya da enfeksiyonu olarak  ifade edilir. Vücudumuzdaki virus ve bakteriler kalp kasını ve kalbin orta duvarını tutabilmekte ve  burada çoğalarak kalbin düzgün çalışmamasına yol açabilmektedir. Miyokardit tedavi edilmediğinde kalp kasında ciddi hasara neden olabilmekte ve  yeterince kan vücuda pompalanamadığından kalp yetmezliğine yol açabilmektedir.

Miyokardit Nedir?

Miyokardit  bazı hastalarda belirti göstermezken bazı hastalarda ateş , öksürük gibi enfeksiyon belirtileri görülebilmektedir. Ayrıca göğüste ağrı, nefes darlığı, kalp ritim bozuklukları, çarpıntı ve pıhtı atması ile hastalar başvurabilmektedir. Miyokardit tanısında, fiziki muayenenin ardından sintigrafi, ekokardiyografi ve MR anjiyografiden faydalanılır. Bunun yanında elektrokardiyografi, telekardiyografi, kardiyak kateterizasyon, biyopsi ve çeşitli laboratuvar tetkikleri de yardımcı tanı unsurlarıdır.

Miyokardit tedavisinde hastanın hastanede takibi önem taşımaktadır. Kalp yetersizliği belirtileri, ritim bozuklukları ve pıhtı atması bu süreçte takip edilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.